Apple, iOS 15 beta 6 Güncellemesiyle Bazı Tartışmalı Safari Değişikliklerini Geri Alıyor

Apple, iOS 15 beta 6 Güncellemesiyle Bazı Tartışmalı Safari Değişikliklerini Geri Alıyor
Apple, iOS 15'te mobil cihazlarda Safari'nin yeniden tasarlanmasını içeren tartışmalı kararlarından bazılarını, özellikle ekranın altındaki kayan adres...

Apple, iOS 15'te mobil cihazlarda Safari'nin yeniden tasarlanmasını içeren tartışmalı kararlarından bazılarını, özellikle ekranın altındaki kayan adres çubuğunu kademeli olarak geri alıyor. Yenilemenin arkasındaki ilk fikir, insanların tek elle Safari kontrollerine erişmesini kolaylaştırmaktı ancak tasarım değişikliklerinin tarayıcıyı eskisinden daha az kullanılabilir hale getirdiğini söyleyen iOS 15 beta kullanıcıları tarafından eleştirildi. Apple, kullanıcı geri bildirimlerini dikkate aldı ve en son iOS 15 beta 6 güncellemesiyle şirket, alt sekme çubuğunu sayfa içeriğinin altına getiren başka bir yeniden tasarımı tanıttı. Bu, daha standartlaştırılmış bir deneyim sunar ve kayan sekme çubuğunun yarattığı sorunları çözer. Bu nedenle, esasen Apple, alt sekme çubuğunu kullanıcılarına zorlamayacaktır.

Yeni güncelleme, adres çubuğunu sayfanın üst kısmında başlangıçta amaçlandığı gibi gösterme seçeneği getiriyor. Bunu bir engel olarak görenler, geri dönüp her şeyi normale döndürebilirler. Kullanıcıların kayan sekme çubuğuyla ilgili en önemli şikayetlerinden biri, tıklanması gereken öğeleri engellemesiydi. Ve sekme tarafından engellenen sayfanın bu erişilemeyen kısımlarına erişmek için çubuğu aşağı kaydırmanız gerekir.

iOS 15 beta 6 güncellemesi, diğer bazı sorunlarla birlikte bu sorunları giderir. Artık sekme çubuğu, tanıdık bir dizi düğmeyle olduğu gibi görünüyor ve ekranın üst yerine alt kısmına olduğu gibi yerleştirilmiş. Düğmeler aynı kalır, sadece konumları değiştirilir. Bu, çubuğun artık içeriğin önüne geçmemesini sağlar.

Bazı iOS 15 beta kullanıcıları, Apple'ın Reader Modu veya üç noktalı "daha fazla" menüsünün altındaki yeniden yükle düğmesi gibi sık kullanılan özellikleri gizleme kararının Safari'nin kullanımını zorlaştırdığına da dikkat çekti. Apple bu sorunu iOS 15 beta 4 ile çözmeye çalıştı ve yeniden yükle ve paylaş düğmelerini geri getirdi, aynı zamanda Okuyucu Modunun kullanılabilir olduğunda görünmesini sağladı. Bununla birlikte, bunlar için düğmeler hala küçüktü ve eskisinden daha zordu. Yeni sekme çubuğu ve her şeyin normale dönmesi temelde Apple'ın kullanıcılarının şikayetlerinin geçerli olduğunu kabul etmesi.

iOS 15 beta 6 kullanıcıları artık sekme çubuğunu sayfanın en üstüne geri yükleyebilir. Safari'de Ayarlar altında, Sekme Çubuğu varsayılanı ve Tek Sekme seçeneği arasında seçim yapabileceğiniz bir seçenek vardır. İkincisi, adres çubuğunu ekranın üst kısmına taşır. Ancak, bunu seçmek, açık sekmeleriniz arasında kaydırma seçeneğini kaybetmeniz anlamına gelir.

Son Haberler