Apple Watch Series 8'de vücut ısısı sensörü bulunmayabilir

Apple Watch Series 8'de vücut ısısı sensörü bulunmayabilir
Apple Watch Series 8 ile ilgili beklentileriniz yüksekse bunlar yavaş yavaş düşürseniz iyi olur gibi duruyor. Yeni nesil saaitin dahili vucut ısısı sensörüne sahip olacağı düşünülürken son gelişmelere göre büyük ihtimal bu sensör yeni seride olmayacak.

Apple Watch Seri 8 için bir vücut ısısı sensörü bir süredir yoğun bir şekilde söylentilere konu oldu. Apple söylentileri söz konusu olduğunda oldukça iyi bir geçmişe sahip olan Bloomberg'den Mark Gurman, ilk olarak Haziran ayında bir vücut ısısı sensörünün geleceğini ima etti. Bu özelllik için Eylül ayında The Wall Street Journal tarafından tekrarlandı. Ünlü Apple analisti Ming-Chi Kuo da aynı ay bir vücut ısısı sensörü öngördü. Hal böyle olunca da beklentiler hep bu yönde oldu.

Ancak, en son Power On bülteninde bunu ilk defa iddia eden Gurman geri adım attı. Gurman, Seri 8'in vücut ısısı algılama, kan şekeri izleme ve kan basıncı yetenekleri potansiyeli hakkında konuşurken, “Yine de bunların hiçbirini yakında beklemeyin. Vücut ısısı bu yılın yol haritasındaydı, ancak son zamanlarda bununla ilgili konuşmalar yavaşladı. Kan basıncı en az iki ila üç yıl uzaktayken, kan şekeri izleme için ise 2025 sonrasına kadar bir gelişme öngörmedi.

Kan basıncı ve kan şekeri için bu çok mantıklı. Giyilebilir cihazlarda noninvaziv, manşetsiz kan basıncı izlemede çok ilerleme kaydedilmiş olsa da teknoloji henüz o kadar ilerlemedi. Aynısı kan şekeri izleme için de geçerli. Bu özellik Series 7 ve Samsung'un Galaxy Watch 4 için de söylentiler arasına girmişti ama henüz hayata geçmedi. Quantum Operation CES 2021'de bununla ilgili bir prototip sundu ancak henüz tüketici sınıfı cihazlar için hazır değil. Vücut ısısı sensörleri, Fitbit gibi rakipler de dahil olmak üzere, diğer birçok giyilebilir tüketici ürününde zaten mevcut olduğu için büyük olasılıkla watch 8'e gelir diye düşünüyordu.

Gurman'ın dediği gibi “gevezelik yavaşlıyor”, vücut ısısı özelliğinin tamamen öldüğü anlamına gelmez. Bununla birlikte, başka bir noktayı gündeme getiriyor: Apple'ın akıllı saatinde her yıl çığır açan, endüstri lideri yeni bir özellik sunmasını beklemek gerçekçi değil. Apple'ın Series 3'ten bu yana gelişmiş akıllı saat yetenekleri konusunda rekabeti geride bıraktığı doğrudur. Seri 3 hücresel özelliği tanıttı, Seri 4 tasarımı değiştirdi ve FDA onaylı EKG'ler ekledi, Seri 5 her zaman açık olan bir ekran ekledi ve Seri 6 bir SpO2 (kan oksijen) sensörü ekledi. Ancak, Seri 6'dan itibaren eklemeler daha az ilgi çekici hale geldi. Seri 7'deki yenilik ise daha büyük bir ekran oldu.

Şu anda, Apple Watch piyasadaki en popüler akıllı saat ve Apple rekabette yıllardır lider durumda. Wear OS saatler, Samsung ile yeni bir birleşik platforma karmaşık bir geçişin ortasında. Fitbit ve Garmin, gelişmiş sağlık özelliklerine ve daha iyi pile sahip olabilir, ancak ikisi de hücresel bağlantı gibi akıllı özelliklerde geride kalıyor.

Son Haberler