Eski ve yavaş bilgisayarı hızlandıran yöntemler ve kullanım ömrünü uzatan ipuçları

Eski ve yavaş bilgisayarı hızlandıran yöntemler ve kullanım ömrünü uzatan ipuçları
Kur farkıyla birlikte gelen zamlardan en çok etkilenen teknolojik aletler oldu. Bilgisayarlarda zamlardan nasibini aldı ve fiyatlar resmen uçtu. Bu yüzden yavaşlamış ya da eskimiş bilgisayarınızı kullanmak istemeniz çok doğal. İşte eski ve yavaş bilgisayarı hızlandıran yöntemler ve kullanım ömrünü uzatan ipuçları

Kullanmaya başladıktan birkaç yıl sonra en iyi bilgisayarlar bile, kullanımları gerçekten zorlaştıracak şekilde yavaşlar. Bu yavaşlık sorunu bilgisayarınızı değiştirmenize sebep olabilir. Ancak masrafa girmeden önce bilgisayarınızı hızlandırmak için deneyebileceğiniz yöntemler var.

Eski bilgisayarı değiştirmeden önce, onu kurtarabilecek ve kullanım ömrünü uzatacak birkaç çözüm uygulayabilirsiniz. Hala ısınıyor olabilir hatta yavaş da olabilir ancak eskisine göre çok daha iyi bir duruma geleceğini söyleyebiliriz.

İŞLETİM SİSTEMİNİ DEĞİŞTİRİN

Eski ve yavaş bir bilgisayarın nasıl hızlandırılacağını bilmek için öncelikle sorunun ciddiyetini belirlememiz gerekir. Bilgisayarınız kurtarılabilecek durumda ise, daha hızlı hale getirmek için en iyi çözümlerden birini uygulayabilirsiniz, bu da daha hafif bir işletim sistemi kullanmaktır. Hafif bir işletim sistemi kullanarak bilgisayarınızı daha hızlı hale getirin Hem teknoloji konusunda daha yetenekli olanlar hem de hızlı ve kolay bir çözümü tercih edenler için bunu yapmanın birkaç yolu vardır. Her iki durumda da, öncelikle kesinlikle kaybetmek istemediğiniz tüm dosyaların yedeğini almanız önerilir. Örneğin, bunları harici bir sabit diske, bir USB çubuğuna veya bir bulut depolama hizmeti aracılığıyla doğrudan çevrimiçi olarak kaydedebilirsiniz.

Bu yapıldıktan sonra, bilgisayarın daha hızlı çalışmasını sağlayan hafif bir işletim sistemi kullanmak için harekete geçebilirsiniz. Bunlar arasında en ünlüsü Linux işletim sistemidir. Mint ve Ubuntu dahil olmak üzere birçok sürümden birini seçebilirsiniz. Teknoloji ile aranız iyi değilse işletim sistemini bilgisayarlardan daha iyi anlayan birine kurdurabilirsiniz. Bu sayede bilgisayarınızın ömrü uzar ve daha hızlı çalışabilir.

Bu yöntemin yanı sıra bilgisayarı hızlandırmanın birkaç yolu daha var ve ek olarak bunları da deneyebilirsiniz;

  1. Bilgisayarın ekran kartını yoran ve kaldıramayacağı programları denetim masasına girip ekle kaldır bölümünden silin.
  2. Bilgisayarın ısınması fandaki kirden kaynaklanıyor olabilir. Bu iş ile ilgilenen birine bilgisayarınızı söktürüp temizlettirin.
  3. Eğer bilgisayarınızın ekran kartı gibi önemli parçaları değiştirilebiliyorsa bu parçaları ayrıca satın alıp daha ufak bir masrafla bilgisayarınızı kurtarabilirsiniz.
  4. Bilgisayarınızda var olabilecek virüslere karşı mutlaka bir virüs programı edinin.
  5. Disk birleştirme yaparak bilgisayarı bir nebze olsun hızlandırabilirsiniz.
  6. İnternette dolaşırken sıkıntı yaşıyorsanız çok fazla sekme açmayın ve bilgisayara üst üste çok fazla komut vermeyin.

Son Haberler