Lenovo yeni katlanabilir ekranlı dizüstü modelini tanıttı

Lenovo yeni katlanabilir ekranlı dizüstü modelini tanıttı
2019 yılında tanıtılan Samsung Galaxy Fold, tüm dünyada katlanabilir telefon çılgınlığının başlamasına neden olmuştu. Katlanabilir telefon trendi her geçen gün giderek gelişip yaygınlaşırken şimdi de laptoplar katlanabilir ekranlara kavuşmaya başladı.

Bugün Barselona'da başlayan Mobil Dünya Kongresi'ndeyse Lenovo, yeni katlanabilir ekranlı laptop konseptini tanıttı. Henüz seri üretime hazır olmayan bu konsept, yakın bir gelecekte laptopların nasıl görüneceğini bizlere gösteriyor.

EKRAN NEREDEYSE 2 KAT UZAYABİLİYOR

Lenovo bu prototipi her ne kadar "katlanabilir ekranlı bir laptop" olarak tanıtsa da aslında ekran tam olarak katlanmıyor. Klavyenin al kısmına konumlandırılan uzatılmış esnek ekran, laptopun yan tarafındaki bir düğme yardımıyla açılabiliyor ve anında kullanıma hazır hale gelebiliyor. Katlanmış haldeyken 2024x1604 çözünürlüğe sahip olan ekran, açıldığındaysa 2024x2368 çözünürlüğe ulaşıyor. Yani ekran açıldığında dikey olarak neredeyse 2 kat uzamış oluyor.

The Verge'ın aktardığı bilgilere göre; açıldığı zaman dikey olarak konumlandırılmış 2 ekran hissiyatı veren bu prototip, şu anda seri üretime pek de hazır değil. Ekranın dayanıklığı, batarya süresi, ekran kapalı konumdayken pil tasarrufu sağlanması ve ağırlık gibi önemli konulara yoğunlaşan Lenovo, bu konsept tasarımın yakın zamanda raflarda yer alamayabileceğini de belirtiyor.

MOTOROLA'NIN BENZER ŞEKİLDE UZAYAN KONSEPT TELEFONU DA İLK KEZ GÖSTERİLDİ

2014 yılında 3 milyar dolara Motorola'yı satın alan Lenovo, ayrıca şirketin yeni katlanabilir telefonunu da ilk kez tanıttı. Laptop prototipiyle benzer bir sisteme sahip olan telefonun uzayan ekranı, kullanılmadığı zamanlarda telefonun alt kısmından arkaya doğru katlanabiliyor.

Bu sayede kullanıcılar ekran kapalı konumdayken arka kamerayı kullanabiliyor ve telefonu ters çevirdiklerinde gelen bildirimleri görebiliyor. Ayrıca telefon, açık olan uygulamaya göre ekranı otomatik olarak uzatıp kısaltabiliyor.

Tıpkı laptop gibi henüz seri üretime hazır olmayan bu telefon için de Lenovo yetkilileri detaylı bilgi vermeyerek bu konseptin seri üretime hazır olması için önünde çok yol olduğunu belirtiyor.

Özellikle yazılımcıların ve ofis çalışanlarının fazlasıyla işine yarayacağı düşünülen bu konsept laptopun ve telefonun ne zaman piyasaya sürüleceği hatta üretilip üretilmeyeceği bile bilinmiyor.

Webtekno

Son Haberler