PC pazarı daralsa da Apple bu olumsuzluktan etkilenmiyor

PC pazarı daralsa da Apple bu olumsuzluktan etkilenmiyor
PC pazarı son yıllarda gerileme dönemine girerken, Apple bu daralmadan etkilenmeyen şirket olarak ön plana çıkıyor.

PC satışlarının durgunlaştığı, hatta sürekli düşüşte olduğu bir dönemde Apple, geçtiğimiz Haziran çeyreğinde bilgisayar sevkiyatını artırmayı başaran tek şirket oldu. IDC'nin bir raporuna göre, küresel bilgisayar sevkiyatı yıldan yıla yaklaşık yüzde 13,4 oranında düştü. Bunda bir anormallik yok, zira PC sevkiyatları bu noktada yaklaşık 1.5 yıldır düşüş eğilimi gösteriyor.

Raporda, "Bu, makroekonomik rüzgarların, hem tüketici hem de ticari sektörlerden gelen zayıf talebin ve BT bütçelerinin cihaz alımlarından uzaklaşmasının neden olduğu art arda 6'ıncı daralma çeyreğiydi" deniyor.

Apple da elbette dönem dönem Mac satışlarında düşüş yaşıyor, bazı çeyrekler ise diğerlerinden daha iyi rakamlar getiriyor. Ancak daha geniş bir açıdan bakıldığında Apple'ın, M serisi işlemci ailesi sayesinde Mac'i yeniden canlandırdığını söyleyebiliriz. Hatta öyle ki, 2022 yılında Mac'ten elde edilen gelir rekor seviyelere ulaştı. Bu, 30 yılı aşkın bir süredir Mac satan bir şirket için açıkça şaşırtıcı bir başarı. Özellikle Apple'ın son 15 yılı aşkın süredir iPhone merkezli bir şirket olduğu düşünüldüğünde etkileyici olduğu aşikar.

3 aylık spesifik sevkiyatlara göre, IDC, Apple'ın son çeyrekte 5.3 milyon Mac sevk ettiğini tahmin ediyor. Buna karşılık, Apple bir önceki yılın aynı çeyreğinde 4,8 milyon Mac sevk etmişti. Bu, 12 aylık bir dönemde yüzde 10,3'lük bir artış anlamına geliyor.

Öte yandan Apple, küresel PC pazarındaki payını yüzde 6,8'den yüzde 8,6'ya yükseltmiş durumda. Pazar payı açısından Lenovo yüzde 14,2'lik payla hala en üst sırada yer alıyor. Lenovo'nun, PC sevkiyatlarının bir önceki yıla göre yüzde 18,4 oranında düşmesine rağmen zirvedeki yerini korumayı başardığını söyleyelim. Şirket, geçtiğimiz çeyrekte 14.2 milyon ve 2022'nin aynı çeyreğinde 17.4 milyon PC sevkiyatı gerçekleştirdi.

Lenovo'nun ardından sırasıyla 13.4 ve 10.3 milyon PC sevkiyatı gerçekleştiren HP ve Dell geliyor. HP sevkiyatları sadece yüzde 0,8 oranında düşerken, Dell sevkiyatları ise yüzde 22 oranında azaldı. Onu Apple ve ardından Acer takip ediyor.

Bu arada, Apple'ın yaklaşmakta olan yeni bir Mac'leri de var. Şirket bu yıl WWDC'de yeni bir 15 inç MacBook Air, yeni bir Mac Studio ve yepyeni bir Mac Pro tanıttı. Ayrıca, Apple'ın bu yılın sonlarında ya da 2024'ün başlarında M3 çipli yeni bir iMac tanıtacağına dair söylentiler var. Bloomberg'den Mark Gurman'a göre Apple ayrıca önümüzdeki yılın başlarında M3 çipli yenilenmiş 13 ve 15 inç MacBook Air modellerini de hazırlıyor.

Son Haberler