NASA, birçok gecikmeden sonra bugün Artemis 1 ay görevinin lansmanını yapacak; detaylar burada

NASA, birçok gecikmeden sonra bugün Artemis 1 ay görevinin lansmanını yapacak; detaylar burada
29 Ağustos ve 3 Eylül'deki önceki fırlatma girişimleri, yakıt hattı sızıntıları ve NASA'nın o zamandan beri çözdüğü diğer teknik sorunlar nedeniyle iptal edildi, ardından bir çift kasırga daha fazla gecikmeye neden oldu.

NASA, Çarşamba günü üçüncü lansmanını denemeye hazırlanan yeni ay roketi Artemis 1'e yakıt vermeye başladı.

32 katlı Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketi, Florida'daki Cape Canaveral'dan Orion kapsülünü 25 günlük bir yolculuğa göndermek için Çarşamba günü saat 01:04'te (0604 GMT) yani 11.30'da (IST) fırlatılacak. gemide astronotlar olmadan ay ve geri.

Bu, 50 yıl sonra ilk kez ayın çevresine üçüncü kez boş bir kapsül yerleştirme girişimi.

29 Ağustos ve 3 Eylül'deki önceki fırlatma girişimleri, yakıt hattı sızıntıları ve NASA'nın o zamandan beri çözdüğü diğer teknik sorunlar nedeniyle iptal edildi, ardından bir çift kasırga daha fazla gecikmeye neden oldu. Mühendisler hiçbir zaman kaçan hidrojenin nedenini tam olarak belirleyemezken, sızıntıyı en aza indirmek için yakıt doldurma sürecini değiştirdiler ve 322 fitlik (98 metrelik) roketteki tüm tesisatın sıkı ve sağlam kalacağından emindiler.

Hava her zaman NASA'nın kontrolünün ötesinde bir faktördür. NASA, en son tahminin, Çarşamba günkü iki saatlik fırlatma penceresinde uygun koşulların %80 şansı olduğunu söyledi.

NASA, yakıt hatlarındaki basıncı azaltmak ve contaları yerinde tutmak için hayati önem taşıyan daha yavaş doldurmayı hesaba katmak için operasyona bir saat ekledi. İlk aşamalarda büyük bir sızıntı bildirilmeden işe yaramış gibi görünüyordu.

Fırlatma direktör yardımcısı Jeremy Graeber, yakıt doldurmaya yaklaşık bir saat kala, "Şimdiye kadar her şey çok düzgün gidiyor," dedi.

Roket, yaklaşık bir milyon galon (3,7 milyon litre) süper soğuk hidrojen ve oksijenle gazlanıyordu. Dört saatten fazla bir süre sonra, ana aşama tamamen doluydu ve üst aşamada yakıt ikmali yapılıyordu.

NASA, Çarşamba sabahı erken saatlerde Kennedy Uzay Merkezi'ni fırlatmak için 15.000'in sıkışmasını bekliyordu ve binlerce kişi daha kapıların dışındaki plajları ve yolları kaplıyordu. Uzay ajansının Cumartesi gününe kadar durmadan önce roketi fırlatmak için iki saati vardı.

SLS olarak bilinen Uzay Fırlatma Sistemi roketinin ilk çıkışında üç test mankeni vardı, ancak NASA'nın ay yörüngesine koymayı umduğu mürettebat kapsülünün içinde astronot yoktu.

Bu ilk test uçuşunun üç hafta sürmesi ve Pasifik'te bir su sıçramasıyla sona ermesi bekleniyordu. NASA'nın 4,1 milyar ABD Doları tutarındaki görevi için en büyük önceliği, yeniden giriş sırasında kapsülün ısı kalkanını doğrulamaktır, böylece 2024'te bir sonraki aya iniş için dört astronot bağlanabilir. Bunu, 2025'te iki kişilik bir aya iniş izleyecektir.

NASA en son Aralık 1972'de aya astronot göndererek Apollo programını kapattı.

İşte Artemis programına genel bir bakış:

Artemis 1

Artemis 1, 322 fitlik (98 metrelik) Uzay Fırlatma Sistemi roketinin ve tepesinde oturan Orion mürettebat kapsülünün test uçuşudur. Sensörlerle donatılmış mankenler, uçuş sırasında mürettebatın yerini alarak titreşim, hızlanma ve radyasyon seviyelerini kaydedecek. Orion, Pasifik Okyanusu'na inmeden önce Ay'ın etrafında dönecek.

Artemis 2

2024 için planlanan Artemis 2, Apollo 8'in yaptığına benzer şekilde, Ay'ın yörüngesinde dolaşacak ancak yüzeye inmeyecek mürettebatlı bir uçuş olacak. Mürettebatın dört üyesinin adı yıl sonundan önce belirlenecek. Aralarında bir Kanadalının da olması bekleniyor.

Artemis 3

Üçüncü Artemis görevi, Aralık 1972'de Apollo 17'den bu yana astronotları Ay'a gönderen ilk görev olacak. NASA, ilk kez, buz halindeki suyun biriktiği Ay'ın güney kutbuna insanlı bir uzay aracı indirecek. saptanmış. Önceki Ay inişleri ekvatora yakın bir yerde gerçekleşti. Artemis 3, 2025 için planlanıyor, ancak programın bağımsız bir denetimine göre en erken 2026'ya kadar gerçekleşmeyebilir. Artemis 3'ten başlayarak, NASA yılda yaklaşık bir kez insanlı görevler başlatmayı planlıyor.

SpaceX Ay'a iniş

NASA, Artemis 3'ün Ay'a iniş aracını inşa etmesi için Elon Musk'ın SpaceX'ini seçti. SpaceX'in halen geliştirilmekte olan Starship'i, Orion mürettebat kapsülünden ay yüzeyine gidiş ve dönüş için bir mekik görevi görecek.

Ağ geçidi uzay istasyonu

Artemis programı ayrıca, Ay'ın yörüngesine oturacak Ağ Geçidi adlı bir uzay istasyonunun inşasını da gerektiriyor. İlk iki unsurun (yaşam alanları modülü ile güç ve itme sistemi) fırlatılması en erken 2024'ün sonlarında bir SpaceX Falcon Heavy roketi ile planlanıyor. Gateway'in montajından Orion ekipleri sorumlu olacaktır. Astronotlar, Geçit'te 30 ila 60 gün geçirecekler ve sonunda Ay'a gidip gelmelerine izin verecek bir iniş aracına erişebilecekler. Gateway ayrıca gelecekte Mars'a yapılacak herhangi bir yolculuk için bir durak noktası görevi görecek.

Hedef Mars

Artemis programının nihai hedefi, NASA'nın "bir sonraki dev adım - Mars'ın insan keşfi" olarak adlandırdığı şeydir. NASA, Mars'a yapılacak bir geziye hazırlanmak için yeni nesil uzay giysileri, araçlar, itme gücü, ikmal ve diğer alanlar hakkında Artemis'ten edindiği bilgileri kullanacak. Amaç, derin uzayda bir insan varlığını uzun süre nasıl sürdüreceğini öğrenmektir. Ay'da bir "üs kampı" oluşturmak, astronotların ay yüzeyinde iki aya kadar kalmasıyla planın bir parçası. Ay'a bir yolculuk sadece birkaç gün sürerken, Mars'a bir yolculuk en az birkaç ay sürer.

(Ajanslardan gelen girdilerle)

Son Haberler