Protestoların ardından Pekin, düşük riskli Covid hastaları için evde karantinaya izin veriyor

Protestoların ardından Pekin, düşük riskli Covid hastaları için evde karantinaya izin veriyor
Çin hükümeti, dönüm noktası niteliğindeki kararlarından birinde, bazı şehirlerinde hafif derecede Kovid pozitif hastaların evde tecrit edilmesine izin verdi. Politika, şehrin en kalabalık semtinde şimdiden başladı

Pekin, yetkililerin rekor bir salgın ve Kovid Sıfır'a karşı halkın muhalefetinden kaynaklanan baskıyı yansıtan dönüm noktası niteliğindeki bir değişiklikle, şehrin en kalabalık semtinin sakinlerinden başlayarak bazı virüs bulaşmış kişilerin evde tecrit edilmesine izin verecek.

Düşük riskli hastalar, isterlerse bir hafta boyunca ev izolasyonu yapabilirler, planlara aşina olan kişiler, bulaşma zincirlerini durdurmak için şiddeti ne olursa olsun Covid'li herkesin hükümetin karantina bölgelerine gönderilmesini sağlayan ülke çapındaki bir politikayı geri çeviriyor.

3,5 milyon kişinin yanı sıra yabancı büyükelçilikler ve şirket ofislerinin de bulunduğu Chaoyang bölgesinde geçiş çoktan başladı ve diğer bölgelere örnek teşkil edecek. henüz halka açık olmayan sipariş.

İnsanlara göre bu değişimin arkasında kısıtlı kaynaklar ve toplumsal huzursuzluğu önleme ihtiyacı var. Katılanların karantina döneminde evlerinden dışarı çıkmayacaklarını taahhüt eden bir mektup imzalamaları gerektiğini ve kapılarının açıldığında yetkililere uyarı gönderen mıknatıslanmış bir sensörle donatılacağını söyledi.

İnsanlardan birinin söylediğine göre evde karantinaya alınmasına izin verilenler, hamile kadınlar gibi özel fiziksel veya yaşam koşullarına sahip kişilerin yanı sıra, halka göre hükümet tarafından yürütülen tecride girmeye şiddetle karşı çıkanları da içeriyor.

Pekin şehir yönetimine ve onun sağlık komisyonuna yapılan aramalara cevap verilmedi.

Yetkililerin enfekte kişiler üzerindeki kontrol seviyesini azaltan hareket, Pekin'in Çarşamba günü bildirilen 5.000'den fazla vakayla en büyük salgın salgınını yaşadığı sırada geldi. İnsanlar, enfekte insanları barındırmak için inşa edilen geçici karantina merkezlerinin kapasitesinin tükendiğini söyledi.

Değişim, aynı zamanda, ülkenin Covid Zero olarak bilinen virüsü kontrol altına alma konusundaki katı yaklaşımına karşı hafta sonu Çin genelinde düzenlenen protestoları da takip ediyor.

Çin, son günlerde norm haline gelen kapsamlı tecritler ve kapsamlı test rejimlerinden çok virüsü kontrol etmek için hedeflenen önlemlere dayanan revize edilmiş bir oyun kitabını yeniden vurgulayarak, son günlerde en sert Kovid kısıtlamalarından uzaklaşmanın sinyalini verdi. Wuhan'ın ilk salgınını söndürmede işe yarayan bu yaklaşımı sürdürmek, daha bulaşıcı omikron varyantının gelişinden bu yana daha zor hale geldi ve dünyanın en büyük ikinci ekonomisine artan bir zarar veriyor.

Üst düzey hükümet ve sağlık yetkililerinden gelen söylemler, Çin nüfusunu daha geniş bir yayılmaya ve Covid Zero'dan potansiyel bir çıkışa hazırlamak istediklerini gösteriyor. Ülkenin yeniden açılma yolundaki en büyük engellerden biri olan yaşlılar arasında aşılama oranlarının gecikmesini desteklemeye öncelik veriyorlar. Bloomberg News'in Çarşamba günü bildirdiğine göre, Çin ayrıca dördüncü bir aşı dozu uygulamayı düşünüyor.

Pekin'in Komünist Parti gücünün başkenti ve kalbi olduğu göz önüne alındığında, diğer şehirlerin evde karantinaya izin verme konusunda aynı şeyi yapmasını beklemek mantıklı. Hong Kong'daki Çin hisse senetleri haberler üzerine yükseldi ve yuan karadaki kazançlarını genişletti.

Giden Başbakan Yardımcısı Sun Chunlan - Başkan Xi Jinping'in yanı sıra Covid Zero ile en yakından ilişkilendirilen lider - Çarşamba günü Pekin'de NHC ve diğer sağlık uzmanlarıyla yaptığı toplantıda yeni bir ton vurdu.

Omicron varyantı daha az patojenik hale geldikçe, daha fazla insan aşılandıkça ve Kovid önleme konusundaki tecrübemiz biriktikçe, pandemiye karşı mücadelemiz yeni bir aşamada ve yeni görevlerle geliyor” dedi.

Pek çok kişinin karantina kampı olarak gördüğü yerlere nakledilme korkusu, salgın şiddetlenirken Pekin sokaklarını terk etti. Genellikle prefabrik binalar, nakliye konteynırları ve hatta çadırlarla alelacele inşa edilen sahalardaki koşullar çok kötü olabilir. Bazı şehirler bu hafta bu kuralı gevşetse de, Covid ile enfekte kişilerin yakın temaslarının da devlet tesislerine gitmesi gerekiyor.

Güney Guangdong eyaleti bu hafta başlarında, belirli gereksinimleri karşılayan yakın temaslıların merkezi izolasyon tesislerine gitmek yerine evde kalabileceğini söyledi. Başkenti, üretim merkezi Guangzhou, daha sonra dört bölgedeki kilitlenmeleri daha hedefli kısıtlamalarla değiştirerek, Çin'in Covid hakkındaki zihniyetinin bir köşeyi döndüğü temkinli iyimserliği artırdı.

Son Haberler