RSV vakaları çocuklarda ve yetişkinlerde artış gösteriyor! İşte belirtileri ve dikkat edilmesi gerekenler

RSV vakaları çocuklarda ve yetişkinlerde artış gösteriyor! İşte belirtileri ve dikkat edilmesi gerekenler
Bu yıl RSV vakalarındaki ve hastaneye yatışlardaki erken artış, birçok virüse maruz kalmayı azaltan önceki Covid-19 önlemlerinden kaynaklanıyor olabilir.

Yaygın olarak RSV olarak anılan solunum sinsityal virüsü bu yıl normalden daha erken vurarak acil servislerde ve pediatri hastanelerinde vaka artışına neden oldu.

Doktorlar, bu yıl vaka ve hastaneye yatışlardaki erken artışın muhtemelen son birkaç yılda RSV dahil birçok virüse maruz kalmamızı azaltan Covid-19 önlemlerinden kaynaklandığını söylüyor. Daha önce RSV'ye maruz kalmamış birçok küçük çocuk, ilk kez bu sonbaharda RSV'ye yakalanıyor.

Doktorlar, RSV'nin insanların yaşamları boyunca birçok kez kaptığı yaygın bir solunum virüsü olduğunu söylüyor. Tipik olarak bir hafta içinde düzelen hafif, soğuk algınlığı benzeri semptomlar üretir, ancak öksürükler daha uzun süre devam edebilir. Çoğu insan için temelde bir soğuk algınlığıdır.

Virüs en yaşlı ve en gençlerde ciddi hastalığa neden olabilir. Ağır hastalık ve hastaneye yatış açısından en yüksek risk altındaki kişiler, 2 yaşın altındaki bebekler ve ayrıca 65 yaş ve üstü, özellikle kronik kalp veya akciğer hastalığı veya zayıflamış bağışıklık sistemi olan kişilerdir.

ABD'deki çocuk hastaneleri, haftalardır RSV ve diğer virüsleri olan hastalardan dolayı baskı altında. Grip aktivitesi artıyor.

Tufts Tıp Merkezi'nde pediatri hastanesi tıbbı şefi ve Amerikan Pediatri Akademisi "Hastane Bakımı Komitesi başkanı Daniel Rauch, bu yıl doktorların RSV nedeniyle hastaneye kaldırılan 2 ila 4 yaşlarındaki biraz daha büyük çocukları da gördüklerini söylüyor.

"Daha büyük çocukların normalden daha hasta olduklarını görüyoruz ve bunun nedeni son birkaç yıldır RSV görmemiş olmaları olabilir" diyor. "Birkaç on yıllık kariyerimde bu kadar hasta anaokulu çocuğu gördüğümü hatırlayamıyorum."

RSV hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir? İşte doktorların ve immünologların tavsiyeleri.

RSV'nin belirtileri

RSV'nin en yaygın semptomları soğuk algınlığına benzer: tıkanıklık, hapşırma, öksürme ve ateş. Virüsün bebeklerde özellikle tehlikeli olmasının nedeni, bronşiolite veya akciğerlerdeki küçük hava yollarının nefes almada güçlükle sonuçlanabilecek iltihaplanmaya daha yatkın olmalarıdır.

Washington, DC'deki Children's National Hospital'da doktor ve acil servis direktörü Sarah Combs, çocuk ne kadar küçükse, hava yolları o kadar küçük ve mukusla tıkanmalarının o kadar kolay olduğunu söylüyor.

Cincinnati Çocuk Hastanesi Tıp Merkezi'nde bulaşıcı hastalıklar bölümünün tıbbi direktörü ve çocuk doktoru Elizabeth Schlaudecker, diğer solunum yolu virüslerinden bronşiyolit kapabilirsiniz, ancak RSV en yaygın nedendir, diyor. Bunun nedeni, diğer birçok virüsün esas olarak üst solunum yollarını etkilemesi, ancak RSV'nin sıklıkla solunum yollarının alt solunum yollarına girmesidir.

Yaşlı insanlarda RSV, mevcut kronik durumların komplikasyonlarına neden olabilir veya pnömoniye yol açabilir.

Ne Zaman Endişelenmeli?

Dr. Combs, bir bebeğin veya küçük bir çocuğun gömleğini yukarı çeker ve kaburgalarının arasından derinin çöktüğünü ve karınlarının içeri ve dışarı doğru emildiğini görürseniz, bu onların nefes almakta ve havayı içeri ve dışarı itmek için kaslarını kullanmakta güçlük çektiklerinin bir işaretidir, diyor Dr. . Çocuğunuz nefes almakta zorlanıyor gibi görünüyorsa, doktorunuzu arayın.

Bebeklerde, özellikle 6 aylık ve daha küçük olanlarda bir başka potansiyel komplikasyon, tıkanık olduklarında emzirme veya biberonla besleme sorunlarıdır ve bu da dehidrasyona neden olur. Onları plastik bir şırıngayla beslemeyi deneyin. Combs, sekiz saatte bir veya daha az ıslak bez üretiyorlarsa, doktorunuzu arayın diyor.

Dr. Schlaudecker, kronik akciğer veya kalp hastalığı olan çocukların RSV'den ciddi hastalık geçirme riskinin daha yüksek olduğunu söylüyor. RSV ayrıca astımı olan çocuklarda astım semptomlarının kötüleşmesine neden olabilir.

Dr. Combs, ateş için çok endişelenmenize gerek olmadığını söylüyor. Ateş, bağışıklık sisteminin çalıştığının bir işaretidir. Çocuğunuzu rahatlatmak için asetaminofen veya ibuprofen gibi reçetesiz ilaçlar verin.

Yaşlılarda Hastane Yatışları

Cleveland Clinic'in Geriatrik Tıp Merkezi bölüm şefi Ardeshir Hashmi, hastanede yatan bebeklere ve küçük çocuklara daha fazla odaklanılırken, yaşlı insanların da normalden daha yüksek oranlarda hastaneye kaldırıldığını söylüyor.

Hashmi, "Daha fazla tıbbi durum, daha fazla risk altındadır" diyor. "Ne kadar kırılgan olurlarsa, solunum kasları o kadar zayıflar ve enfeksiyonu temizlemek o kadar zor olur."

Dr. Hashmi, RSV'nin yaşlı insanlarda genellikle kötüleşen akciğer veya kalp hastalığı komplikasyonlarına neden olabileceğini söylüyor. Pandemi sırasında birçok kişi doktor randevularını kaçırdı ve kronik durumlarını yönetmeye devam etmedi, bu da RSV'nin hastaneye yatışlarındaki artışın bir kısmını tetikliyor olabilir.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, RSV tipik olarak her yıl 5 yaşın altındaki çocuklarda yaklaşık 58.000 ila 80.000 hastaneye yatışa neden oluyor ve bu da 100 ila 300 ölümle sonuçlanıyor. Her yıl yaşlı erişkinlerde ortalama 60.000 ila 120.000 hastaneye yatışa ve 6.000 ila 10.000 ölüme yol açar.

RSV'yi tedavi etmek

Araştırmacılar, RSV için aşıların yanı sıra antiviral ilaçlar geliştirmek için çalışıyorlar. Ancak şu anda RSV için bir aşı veya spesifik bir tedavi yoktur.

Çocuk doktorları, yüksek ateşi olan çocuklara reçetesiz satılan ateş düşürücüler verilmesini ve dehidratasyonu önlemek için yeterli sıvı içtiklerinden emin olunmasını önermektedir.

Doktorlar hızlı RSV testleri yapabilirler, ancak nefes almakta ciddi zorluk çekmedikçe ve tıbbi müdahale gerektirmedikçe çocukları getirmeye veya test ettirmeye gerek olmadığını söylüyorlar.

Rochester Üniversitesi'nde acil tıp pediatristi olan Elizabeth Murray, hastaneye kaldırılan RSV hastalarına genellikle oksijen takviyesi veya IV sıvıları aldığını söylüyor. Nadir durumlarda, mekanik ventilatör ile entübasyon gereklidir.

RSV Nasıl Yayılır ve Nasıl Önlenir?

RSV, büyük ölçüde, enfekte bir kişi size yakın bir yerde hapşırdığında veya öksürdüğünde yayılan damlacıklar yoluyla bulaşır. Ayrıca bu damlacıkların bulaştığı yüzeylere dokunup ardından ağzınıza veya burnunuza dokunarak da kapabilirsiniz.

Ellerinizi yıkamak bulaşmayı azaltmak için özellikle önemlidir. Özellikle kreşler ve bakım evleri gibi ortamlarda sık dokunulan yüzeylerin temizlenmesi de yararlı bir önleme stratejisidir. Bakıcılar kendilerini korumaya yardımcı olmak için maske takabilirler.

Doktorlar, RSV'den bağışıklığın uzun sürmediğini söylüyor. Rauch, bir sezonda bile iki kez enfekte olabileceğinizi söylüyor.

Son Haberler