Uzun süredir ertelenen Artemis 1 görevi başlıyor

Uzun süredir ertelenen Artemis 1 görevi başlıyor
NASA, son aylarda üç kez ertelenen ve uzun süredir beklenen Artemis 1 görevinin nihayet önümüzdeki hafta başlatılacağını açıkladı.

Cuma günü NASA, Ay'a mürettebatsız bir görev başlatmak için uzun süredir ertelenen planın önümüzdeki Çarşamba günü planlandığını açıkladı. NASA, Nicole'ün Florida'dan geçerken yol açtığı küçük hasarları inceledikten sonra plan hakkında bilgi verdi.

Kıdemli NASA yetkilisi Jim Free gazetecilere, o gün fırlatmayı "engelleyen hiçbir şey olmadığını" ve NASA ekiplerinin Perşembe günü fırlatma rampasına erişim sağladığını söyledi.

NASA için müteahhitler tarafından şimdiye kadar yapılmış en güçlü roket olan ağır kaldırma roketinin, potansiyel olarak iki saatlik bir pencere ile Çarşamba günü yerel saatle 01:04'te (0604 GMT) fırlatılması planlanıyor.

İnsansız Artemis 1 görevi , ABD'yi astronotları Ay'a en son ayak bastıkları andan elli yıl sonra geri göndermeye bir adım daha yaklaştıracak.

Orion mürettebat kapsülü, Ay yüzeyine değmeden roketle Ay'a fırlatılacak. Her şey plana göre giderse, görev 25 buçuk gün sürecek ve kapsül 11 Aralık'ta Pasifik'te bir su sıçramasıyla geri dönecek.

Free'ye göre, ABD uzay ajansının diğer şeylerin yanı sıra aracı çalıştırması ve fırlatmadan önce bazı teknik testler yapması gerekiyor.

Roket tabanındaki muhtemelen hasar görmüş bir bileşenin değiştirilmesi gerekebilir.

Zaten merakla beklenen lansmanı geçtiğimiz aylarda üç kez ertelendi.

Free, keşif sistemleri geliştirme için NASA'nın yardımcı yöneticisidir. Gerekirse 19 Kasım ve 25 Kasım olmak üzere iki yedek lansman tarihi belirlendiğini bildirdi.

Roket, Kennedy Uzay Merkezi'ndeki fırlatma rampasında konumlandırılırken, kategori 1 Nicole Kasırgası rüzgarları tarafından hırpalandı. Ancak Free'ye göre rüzgar hızları, arabanın kaldırabileceğinden daha yüksek değildi.

Yine de, NASA kasırganın yaklaşmakta olan gelişinden haberdar olsaydı, SLS roketinin araç montaj binasında kalacağını kabul etti.

Roket, Ian Kasırgasından korunmak için Eylül ayında yapının içine geri getirildi. Ancak, Nicole gelmeden sadece birkaç gün önce, dışarıdaki fırlatma rampasına taşındı.

İlk kadını ve ilk renkli insanı en erken 2025 yılına kadar Ay'a göndermeyi hedefleyen amiral gemisi Artemis programı , yakında Artemis 1'in lansmanı ile başlayacak.

NASA, Ay'da uzun süreli bir insan varlığı oluşturmak için yörüngesine bir uzay istasyonu inşa etmeyi planlıyor. Bu, Mars'a ilk görev için bir ön adım olarak görülüyor.

Son Haberler