Dünyada Şuana Kadar Kaç Web Sitesi Var? İşte Ayrıntılar

Dünyada Şuana Kadar Kaç Web Sitesi Var? İşte Ayrıntılar
Şu anda bunu okuduğunuz site de dahil olmak üzere 1,88 Milyar web sitesinin bulunduğu ve her gün 576.000 yeni web sitesinin oluştuğu tahmin edilmektedir.Amerika...

Şu anda bunu okuduğunuz site de dahil olmak üzere 1,88 Milyar web sitesinin bulunduğu ve her gün 576.000 yeni web sitesinin oluştuğu tahmin edilmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri şu anda en fazla sayıda web sitesine sahiptir ve şu anda barındırılan yaklaşık 420 bin web sitesini barındırmaktadır. Sadece 30 yıl önce oluşturulan ilk web sitesinin ABD merkezli olmadığı düşünülürse bu oldukça şaşırtıcı. Bunun yerine, Avrupa'da bulunan İsviçre'de Tim Berners-Lee tarafından kuruldu. Aslında o bir İngiliz fizikçiydi ve başlattığı web sitesi WorldWideWeb (W3) adını taşıyordu. Site, kullanımını ve ayrıntılarını açıklayan bir web kılavuzuydu. URL de oldukça basitti, '

Sadece bir yıl içinde dünya 10 farklı web sitesiyle onurlandırıldı ve telif hakkı kaldırıldıktan sonra insanlar daha da fazla web sitesi oluşturmaya başladı. Büyüme, herkesin parmaklarının ucunda bulunan dev bir web sitesi ağı olana kadar devam etti. WorldWideWeb'e göre, bir web sitesi, bir IP adresi kadar ad sunucusu olarak da kullanılabilen benzersiz bir ana bilgisayar adıdır.

1994 yılında Yahoo kuruldu ve bugün en popüler 4. arama motoru oldu. En popüler 1. motorumuz hayata geçtiğinde, halihazırda mevcut olan yaklaşık 2 milyon web sitesi vardı. Şu anda barındırılan 1,7 milyar web sitesi arasında sadece 200 milyonu aktif. Gerisi ya modası geçmiş bir deney ya da başarısız bir girişim. Teknik sorunlar, sunucu sorunları ve geç ödemeler de şu anda huzur içinde olan birçok web sitesinin altında yatan faktörlerdir.

Artık web sitelerinin onsuz çalışamayacağı bir şey var, o daha çok fiziksel bir varlık gibidir; etki alanları. Etki alanı, onları ayırt edici kılan veya kimlik kartları gibi davranan bir web sitesi başlığı veya etiketi gibidir. Bugün mevcut 1500'den fazla alan uzantısına sahip 362,5 milyon kayıtlı alan adı var. Daha fazla kullanıcı kaydoldukça oran her yıl %3,9 artmaktadır. Farklı nişlere dayalı farklı alanlar vardır. Örneğin, .edu eğitim için verilirken .org çoğunlukla kar amacı gütmeyen kuruluşlar içindir. Benzer şekilde, .gov hükümet web siteleri içindir ve .mil, orduya ait olanlar anlamına gelir.

Artık web siteleri sandığınız kadar basit değil. Alan adları dışında, iki farklı web sitesi türü vardır. İlk tür 'Statik web siteleri' olarak adlandırılır. Bunlar, kullanıcı etkileşimi veya etkileşimi olmayan sabit html kodlu içeriğe sahip web siteleridir. İkinci tür, 'Dinamik web siteleri' olarak bilinir. Bunlar, e-ticaret siteleri ve bloglar gibi gerçek zamanlı ve değişime açık veritabanlarına sahiptir.

2021'de ABD'de en çok ziyaret edilen web siteleri, yılda 100 milyar saatin üzerinde gezinme süresiyle Google, YouTube, Facebook ve Twitter'dır. Küresel açıdan bakıldığında, en çok trafiğe sahip olan yine Google, ardından YouTube ve Facebook geliyor.

Son Haberler