Son dakika: Memurlara, belediye şirket işçilerine ve 4D'li taşerona kadro ayyuka çıktı! Kadro o tarihte...

Son dakika: Memurlara, belediye şirket işçilerine ve 4D'li taşerona kadro ayyuka çıktı! Kadro o tarihte...
Taşerona kadro konusuna da değinen Bakan Bilgin, çalışmanın hazır olduğunu ve Meclis'in açılmasından sonra düzenlemenin gündeme geleceğini belirtti.

Son dakika: Kadro o tarihte... Memurlara, belediye şirket işçilerine ve 4D'li taşerona kadro ayyuka çıktı- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, A Haber'de yaptığı açıklamada, memurlar, belediye şirket işçileri ve taşeronlar için önemli düzenlemelerin yapılacağını belirtti.

Bakan Bilgin, açıklamasına birçok sorunun çözüldüğünü ifade ederek başladı ve bunlar arasında en önemlisinin Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasası olduğunu dile getirdi. Bakan Bilgin, "Bu süre içinde birçok sorunu çözdük. EYT yasası ilk aşamada 2 milyon 250 bin yurttaşımızın yararlanacağı bir şeydi. Müracaat sayısı daha düşük oldu. Bazıları emekli olmak istemedi. Kalan miktarın ödemeleri bu hafta veya önümüzdeki hafta tamamlanacak ve maaşlar birikmiş olarak hesaplara yatırılacak." ifadelerini kullandı.

Bakan Bilgin, kamu işçilerinin maaş zammına da değindi. Kamu toplu sözleşmesi kapsamında 700 binden fazla işçiyle güzel bir sözleşme yapıldığını belirten Bakan Bilgin, Cumhurbaşkanı'nın yüzde 45 zam oranını açıkladığını ifade etti. İşçilerin, Cumhurbaşkanı'na teşekkür etmek için Bakanlığın bahçesini çiçek bahçesine dönüştürdüklerini söyledi.

Taşerona kadro konusuna da değinen Bakan Bilgin, çalışmanın hazır olduğunu ve Meclis'in açılmasından sonra düzenlemenin gündeme geleceğini belirtti. Geçmiş yıllarda yaklaşık 900 bin taşeron işçinin kadroya geçirildiğini ifade eden Bakan Bilgin, yaklaşık 100 bin kişilik bir grubun kaldığını ve deprem nedeniyle Meclis'in ara vermesinin bu dosyanın gecikmesine yol açtığını aktardı. Taşerona kadro konusundaki çalışmaların devam ettiğini ve planlamaların hazır olduğunu ifade etti.

Bakan Bilgin, memurlar için de ciddi düzenlemeler yapılacağını belirtti. En düşük memur maaşının 22 bin TL olacağını duyurdu.

Son olarak, belediye şirket işçilerine de değinen Bakan Bilgin, bazı belediyelerde işlerin yanlış yapıldığını belirterek, bu konuda düzenlemeler yapacaklarını ifade etti. Bakan Bilgin, çalışma hayatının sorunlarını bildiklerini ve neredeyse tamamını çözdüklerini vurguladı.

Son Haberler