Evo özelliğini yakında laptoplara gelecek

Evo özelliğini yakında laptoplara gelecek
Intel, dizüstü bilgisayarları daha ince ve daha hafif hale getirmek istiyor.

Intel, Evo özelliğini yakında dizüstü bilgisayarlara uygulayacağını duyurdu. Ayrıca vPro An Evo Design etiketine sahip ticari dizüstü bilgisayarlar üreteceğini de duyurdu. Kayıt, Intel'in 2022'de yalnızca 35 yeni makine piyasaya sürmeyi planladığını belirtiyor.

Duyuru, Intel'in 12. nesil Alder Lake P serisi ve U serisi işlemcilerini piyasaya sürmesiyle geldi. Bu CPU'lar, performans ve verimlilik çekirdeklerine ve Intel'in 10nm teknolojisine dayanmaktadır.

Şu anda P serisi, üst düzey P çekirdekli ve 8 V çekirdekli üst düzey işlemcilerden oluşuyor. 8 V çekirdekli ve 4 P çekirdekli i5 ve i7 sürümleri de vardır. Öte yandan, U serisi, P çekirdeklerinden ziyade V çekirdeklerine odaklanyor.

Intel'e göre işlemciler, M1 ve M1 Pro işlemcilerinden daha iyi performans sunuyor:

Daha yüksek özellikli H serisi işlemcilerle birçok ortak noktaya sahip olan P serisi işlemciler, H serisiyle aynı çekirdek sayılarını taşıyor. Serideki Intel i7 1280P işlemcisi, i7 ve i9 H serisi işlemcileriyle aynı şekilde 14 çekirdekle gelecek. Bu çekirdeklerin 6'sı performans çekirdeğiyken, sekizi verimlilik çekirdeği olacak.

Yeni U serisiyse P serisine göre daha düşük çekirdek sayısına sahip. U serisindeki performans çekirdeği sayısı 2 iken, toplam çekirdek sayısı, verimlilik çekirdeğinin sayısına göre işlemci modellerinde 6 ila 10 arasında değişiyor. Öte yandan Intel, her iki çekirdeğiyle de sabit vaatler sunuyor.

Intel, yaptığı açıklamada yeni 12. nesil işlemcilerinin çoklu iş parçacığı performansında 11. nesil Intel işlemcileri ve AMD donanımlarından %70 daha iyi olduğunu belirtti. Ayrıca bu işlemcilerin Apple'ın M1 ve M1 Pro işlemcilerini ve AMD Ryzen R7 5800U işlemcisini fotoğraf düzenleme ve internette gezinme gibi işlemlerde yendiğini ifade etti.

Apple, özellikle son yıllarda işlemci teknolojisi konusunda iPhone ve iPad'de A serisi yonga setleri üzerinde çalışmaya devam etti. Dizüstü bilgisayarlar, masaüstü bilgisayarlar ve iPad'lerdeki M serisi işlemciler, son derece düşük güç tüketimi ile muazzam işlem gücü sağlayan büyük bir atılımdır.

Yine de Intel yarışın dışında değil. Şirket, yarı iletken üretimine ve dizüstü bilgisayar işlemcilerine geçmeyi planlıyor.

Son Haberler