Facebook, Instagram'daki Genç Kullanıcılar İçin "Mola verin" Uyarısı Üzerinde Çalışıyor

Facebook, Instagram'daki Genç Kullanıcılar İçin "Mola verin" Uyarısı Üzerinde Çalışıyor
Geçen hafta Facebook, sosyal medya devini Facebook'un kendi Instagram platformunun genç kullanıcılarının güvenliğinin önüne koymakla suçlayan Frances...

Geçen hafta Facebook, sosyal medya devini Facebook'un kendi Instagram platformunun genç kullanıcılarının güvenliğinin önüne koymakla suçlayan Frances Haugen adlı eski bir çalışan tarafından çağrıldı. Şirketi, gençler üzerindeki olumsuz etkisini bilmekle ve hala bunu önlemek için hiçbir şey yapmamakla suçladı. Şimdi Facebook harekete geçmeye karar verdi, MySmartPrice'i bildirdi ve Instagram şimdi gençlerin ve çocukların kullanım bağımlılığını gidermek için adımlar atacak.

Instagram, genç kullanıcıları kendileri için iyi olmayan içerikten uzaklaştırmak için bildirimlere sahip olacak

Facebook'un küresel ilişkilerden sorumlu başkan yardımcısı Nick Clegg, CNN'in ev sahipliğinde düzenlenen Birlik Durumu etkinliğinde, şirketin gençlerin Instagram'a bağımlı olması veya sosyal medya platformunda zararlı içeriğe maruz kalması durumunda bu sorunu çözeceğini belirtti. Clegg, şirketin, gençleri kendilerine zararlı bir şeye bakıyorlarsa diğer içeriğe bakmaları için "dürtmek" için bir tür bildirim veya uyarı sunmaya çalıştığını belirtti. Sistemin, gençlerin aynı içeriğe tekrar tekrar bakıp bakmadığını belirleyeceğini ve içeriğin onların iyiliği için kötü olup olmadığını belirleyeceğini söyledi.

Dürtme, kullanıcıları diğer gönderileri veya hesapları ziyaret etmeye teşvik eden istemler şeklinde gelecektir. Bu şekilde şirket, kullanıcıların Instagram'daki belirli bir içerik türüne takıntılı veya bağımlı olma sorunlarını çözmelerine yardımcı olmaya çalışacaktır.

Ek olarak, Facebook'un küresel ilişkilerden sorumlu başkan yardımcısı, Instagram'ın da bir "Mola ver" özelliği alacağını söyledi. Belirli bir kullanım saatini aşarlarsa, çocukları ve gençleri uygulamayı kullanmaya ara vermeye teşvik edecektir.

Bu adımların Frances Haugen tarafından ileri sürülen suçlamalara doğrudan bir yanıt olup olmadığı açık değil, ancak bu açıklama, Facebook grubunun kullanıcılarının zihinsel sağlıklarını araştırmadığını iddia ettiği ABD Senatosu önünde ifade verdikten sonra geldi. ciddiyetle ve sosyal medya platformlarında vakit geçiren insanların refahından çok ticari kazancı ön planda tutmaktadır.

Şu anda, yukarıda bahsedilen özelliklerin kullanıma sunulması için herhangi bir zaman çerçevesi veya kesin tarih yok. Facebook'un ayrıca ebeveynlere çocuklarının şirketin sosyal medya platformlarında ne yaptığını izlemeleri için daha fazla yol vermesi bekleniyor.

Frances Haugen, Facebook ve Instagram hakkında üzücü bilgiler verdi.

Geçtiğimiz günlerde Facebook'un eski çalışanı Frances Haugen, Instagram, Facebook ve gençlerle ilgili sosyal medya devi uygulamaları hakkında bildiklerini bu platformlarda açıkladı. Ona göre Facebook, Instagram gibi platformlardan gençlerin zihinsel refahı üzerinde olumsuz bir etki olduğunu gösteren birden fazla araştırma belgesine sahipti ve yine de bulguları görmezden gelmeye ve harekete geçmemeye karar verdi.

Vurguladığı bir başka şey de, Facebook'un, şirketin bununla mücadele etmek için çalıştığını iddia etmesine rağmen, platformunda yanlış bilgilerin yayılmasını durdurmadığıdır. Devam etti ve Facebook'un algoritmalarının zararlı veya kutuplaştırıcı içeriği desteklediğinin farkında olduğunu, ancak daha sonra süren karşı önlemleri uygulamadığını söyledi.

Bilgi uçuran kişiye göre, bölücü içerik platformla etkileşime yardımcı oluyor ve Facebook'un nefret dolu, bölücü ve kutuplaştırıcı içeriğin insanları nasıl öfkelendirdiğini gösteren kendi araştırmasına sahipti. Facebook algoritmayı değiştirirse, insanların Facebook'ta daha az zaman harcayacağı ve böylece sosyal medya devi için reklamlardan daha az para kazanılacağı anlamına gelir.

Haugen, amacının Facebook'u çökertmek değil, düzeltmeye yardımcı olmak olduğunu söyledi. 5 Aralık Salı günü Facebook'un genç kullanıcılar üzerindeki etkisi hakkında Kongre'de ifade verecek.

Son Haberler