Google Chrome, Tarayıcısına Güvenli Ödemeler Özelliği Ekliyor

Google Chrome, Tarayıcısına Güvenli Ödemeler Özelliği Ekliyor
Google Chrome'da yapılacak yeni bir güncelleme, kullanıcıların güvenli çevrimiçi işlemlerde bulunmalarını sağlamaya yardımcı olacak.Çevrimiçi işlemler,...

Google Chrome'da yapılacak yeni bir güncelleme, kullanıcıların güvenli çevrimiçi işlemlerde bulunmalarını sağlamaya yardımcı olacak.

Çevrimiçi işlemler, başlangıçta olduğundan çok daha güvenli olsa da, özellikle saygın kaynaklar ve siteler dahil olmadığında, hala zorlu bir süreçtir. Ya diğer kişi paranızı elinde tutarsa ​​ancak istenen ürünü teslim etmezse, ya ürün parçalanırsa ve iade edilemezse. Tüm bu özelliklerden en önemlisi, elbette, kredi kartı bilgilerinizin elinizdeki şirket tarafından kötüye kullanılması ve sebepsiz yere para kaybetmenize neden olacağı korkusudur. Tabii ki, bu çok yaygın bir senaryo değil. Ancak, internette bu tür işlem sitelerinin kimliğine bürünen kimlik avı saldırıları ile, yine de kişisel bilgilerinin kötüye kullanılmasının kurbanı olabilir. Topluluğunun güvenliğini göz önünde bulundurarak, Google Chrome'un en son yapısı, çevrimiçi alışverişi biraz daha güvenli hale getirmek için ayarlanmıştır.

Chrome 95 şu anda beta testi aşamasındadır; bu, yeni Ödemeler özelliğinin yavaş yavaş kamuya açık haberler haline geldiği anlamına gelir. Ödemeler, esasen tarayıcının API'sine yapılan yeni bir eklentidir ve tarayıcı aracılığıyla yapılan tüm işlemlerin, geçmeden önce bir banka veya kredi birliği tarafından onaylanmasını sağlar. Çok basit bir şekilde ifade etmek gerekirse, özellik, Chrome tarayıcısı aracılığıyla yapılan tüm işlemlerde bir tür iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) işlevi görür. Geliştiriciler tarafından Chromium blogunda yapılan bir gönderi, konuyla ilgili daha fazla ayrıntıya giriyor.

Güçlü kimlik doğrulama, modern çağda yavaş yavaş daha gerekli hale geliyor. 2FA'lar neredeyse her tür sosyal medya, e-posta sitesi ve benzerlerinde bulunur. Sadece onları çevrimiçi işlemlere dahil etmemiz mantıklıdır, çünkü çok az şey insanlara cüzdanı vurmaktan daha fazla zarar verir. Bu yazarın paylaştığı kişisel bir görüş bile değil. Son zamanlarda, Avrupa Birliği, alıcının bankasına bağlı olan çevrimiçi işlemlerin güçlü bir şekilde doğrulanmasının önemini vurguladı. Dolandırıcılıkla çok kolay karşılaşılır ve her olası dönüşte durdurulması gerekir.

Tarayıcıya Chrome 95 aracılığıyla yapılan diğer eklemeler, geliştiricilerin çalışmalarında kullanabilecekleri, hataları doğrudan konsola bildirmelerini sağlayacak self.reportError() işlevi gibi araçları ve varlıkları içerir. Bu özellik, JavaScript'in yakalanmamış istisnalarına benzer ve şüphesiz faydalı olacaktır. Diğer bir haberde, kullanıcılara tarayıcı uygulamalarında renkleri örnekleme konusunda yardımcı olmak için Chrome'a ​​bir EyeDropper API'si de sunuluyor.

Son Haberler