ABD-Çin ilişkilerini geren cezai yaptırım davası resmen sona erdi

ABD-Çin ilişkilerini geren cezai yaptırım davası resmen sona erdi
ABD'li bir yargıç Cuma günü Huawei Technologies Co'nun mali işler müdürü Meng Wanzhou hakkındaki iddianameyi reddederek ABD-Çin ilişkilerini geren cezai yaptırım davasını resmen sona erdirdi.

Babası Ren Zhengfei Huawei'yi kuran ve telekomünikasyon şirketinin CEO'su olan Meng, Aralık 2018'de tutuklanmasından dört yıl sonra davanın düşürülmesi için geçen yıl ABD'li savcılarla bir anlaşma yaptı.

Savcılar Meng'i, HSBC Holdings Plc ve diğer bankaları Huawei'nin İran'da faaliyet gösteren bir şirketle ilişkisi konusunda yanılttığı için banka dolandırıcılığı ve diğer suçlarla suçladılar.

Meng'in eylemlerinin bankaları, ABD yaptırımlarını ihlal eden işlemleri gerçekleştirdikleri için ceza alma riskiyle karşı karşıya bıraktığını söylediler.

Huawei, ABD'deki ilgili cezai suçlamaları kabul etmedi.

Brooklyn'deki ABD Bölge Yargıcı Ann Donnelly, Meng'in iddianamesini önyargılı olarak reddetti, yani tekrar getirilemeyecek.

Meng'in bir avukatı ve Huawei'nin bir sözcüsü yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Meng, Vancouver havaalanında tutuklanmasının ardından yaklaşık üç yılını Kanada'da ev hapsinde geçirdi.

Eylül 2021'de ABD'li savcılarla bir ertelenmiş kovuşturma anlaşması imzalamış ve Huawei'nin İran'daki işleriyle ilgili yanlış beyanlarda bulunduğunu kabul etmişti.

Donnelly'nin bu anlaşmayı onayladığı gün, Meng Shenzhen'deki evine uçtu.

Kısa bir süre sonra Çin, alıkoyduğu iki Kanadalıyı serbest bıraktı ve ülkeden ayrılmaları engellenen iki Amerikalı kardeşin evlerine uçmalarına izin verildi.

50 yaşındaki Meng şu anda Huawei'nin dönüşümlü başkanı ve başkan yardımcısının yanı sıra CFO olarak da görev yapıyor.

Amerika Birleşik Devletleri Huawei'yi hala bir ulusal güvenlik tehdidi olarak görüyor.

Biden yönetimi 25 Kasım'da Huawei ve Çinli ZTE Corp'un yeni telekomünikasyon ekipmanlarının onaylanmasını ulusal güvenlik için "kabul edilemez bir risk" oluşturdukları gerekçesiyle yasakladı.

Son Haberler