ABD otonom teslimat aracı girişimi Nuro, personelini %20 azalttı

ABD otonom teslimat aracı girişimi Nuro, personelini %20 azalttı
Şirketin kurucu ortakları çalışanlara bir e-posta göndererek, otonom teslimat aracı üreticisi Nuro'nun geçen yıl hızlı işe alımların bir hata olduğunu kabul ettikten sonra iş gücünün yaklaşık %20'sini işten çıkardığını yazdı.

E-postada, "Ekip üyelerini işten çıkarmak her zaman son çaredir, ancak ne yazık ki diğer seçenekler tükendikten sonra buna ihtiyaç duyuldu."

Yatırımcıları arasında Tiger Global Management, Alphabet Inc'in Google ve Softbank Group Corp'un yer aldığı Silikon Vadisi merkezli girişim, geçen yıl 8.6 milyar $ değerinde 600 milyon $ yatırım almıştı.

Nuro'nun kurucuları Dave Ferguson ve Jiajun Zhu, Nuro'yu piyasaya sürmeden önce Google'ın sürücüsüz araba projesinde çalıştılar ve daha sonra Waymo adını aldılar.

Nuro'nun geçen yıl bol miktarda sermaye arzının yardımıyla hızla büyüdüğünü, ancak 2022'nin şirketi maliyetleri düşürmeye zorlayan yaklaşan ABD durgunluğu ve enerji krizleri de dahil olmak üzere bir dizi ekonomik zorluk getirdiğini söylediler.

Ferguson ve Zhu, "Finansman ortamının güçlü kalacağını varsayarak, iki yıldan kısa bir sürede ekibimizin boyutunu ikiye katladık ve işletme giderlerimizi önemli ölçüde artırdık." dedi.

"Bu çağrıyı yaptık ve bugünün koşullarının tüm sorumluluğunu üstleniyoruz" diye yazdılar.

İşten çıkarmalar yaklaşık 300 çalışanı etkileyecek; E-postaya göre, etkilenen işçilere üç aylık kıdem tazminatı ve diğer yardımlar sunulacak.

Son Haberler