Amazon da işçi kıyım furyasına 10 kişi ile katıldı!

Amazon da işçi kıyım furyasına 10 kişi ile katıldı!
Twitter ve Meta'dan sonra Amazon'un da işçi katliamına başladı. Bu hafta içinde başlayacak olan işten çıkarmalar yaklaşık 10.000 kişiyi kapsayacak. Çıkarmalar yoğunlukla perakende bölümü ve insan kaynaklarına odaklanacak.

Amazon , bu haftadan itibaren kurumsal ve teknoloji işlerinde yaklaşık 10.000 kişiyi işten çıkarmayı planlıyor, konuyla ilgili bilgisi olan kişiler, şirket tarihindeki en büyük işten çıkarmanın detaylarını paylaştı.

İşten çıkarmalar, ses asistanı Alexa da dahil olmak üzere Amazon'un cihaz organizasyonunun yanı sıra perakende bölümü ve insan kaynaklarında odaklanacağını ifade edildi.

New York Times'ın konuya yakın kaynaklara dayandırdığı bir habere göre Amazon, şirketteki 10.000 çalışanını işten çıkarmayı planlıyor. İşten çıkarmaların bu hafta başlayacağı belirtilirken, etkilenecek personelin insan kaynakları, perakende ve yapay zekâ destekli sanal asistan Alexa gibi ürünleri içeren cihazlar departmanından olacağı aktarılıyor. Bu adımın, yavaşlayan satışlar ve küresel ekonomideki problemler nedeniyle maliyet düşürme çabalarının bir parçası olduğunu tahmin etmek mümkün.

Şirket tarafından henüz resmi bir açıklama gelmezken, bunun Amazon'un şu ana kadarki en büyük işten çıkarma hamlesi olacağı aktarıldı. Geçen yılki oranlara göre şirketin tam zamanlı ve yarı zamanlı dahil olmak üzere yaklaşık olarak 1 milyon 608 bin çalışanı bulunmakta. Bu da yeni işten çıkarmaların teknoloji devinin küresel iş gücünün %1'inden daha azına tekabül edeceğini gösteriyor. Ayrıca sayının Amazon'un kurumsal çalışanlarının %3'üne denk geldiğini eklemek gerek.

Amazon'un kurucusu ve eski CEO'su Jeff Bezos da ekonomik sıkıntılar hakkında yakın zamanda açıklamalarda bulunmuştu. CNN'e ABD ekonomisi hakkında konuşan milyarder iş insanı, "Olasılıklar, şu anda değilsek çok yakın bir zamanda resesyon içinde olacağımızı gösteriyor" ifadelerini kullanmış, işletmelere risk almaktan kaçınma çağrısında bulunmuştu.

Kaynak: Webtekno

Son Haberler