Apple'ın başı Airtag yüzünden belaya girdi! Kadınlar akın akın şikayet ediyor

Apple'ın başı Airtag yüzünden belaya girdi! Kadınlar akın akın şikayet ediyor
İki kadın Apple'ın AirTag cihazlarının eski partnerlerinin ve diğer sapıkların kurbanlarını takip etmesini kolaylaştırdığını iddia ederek şirkete dava açtı.

Apple Inc'in başı yine yasal bir belaya girdi. Bu kez iki kadın Cupertino merkezli şirkete dava açtı. Davacılar Apple'ın AirTag cihazlarını eski partnerlerinin ve diğer sapıkların kurbanlarını takip etmelerini kolaylaştırmakla suçladılar.

Pazartesi günü San Francisco federal mahkemesinde açılan toplu davada kadınlar, Apple'ın Nisan 2021'de "takipçi geçirmez" olarak adlandırdığı cihazı piyasaya sürmesinden bu yana AirTag aracılığıyla insanları istenmeyen insan ticaretinden koruyamadığını söyledi.

29 dolardan başlayan fiyatlarla satılan AirTag'ler 1-1/4 inç (3,2 cm) çapında olup, anahtarlara, cüzdanlara, sırt çantalarına ve diğer eşyalara takılarak kaybolmaları halinde bulunabilmeleri amaçlanıyor. Gizlilik uzmanları ve kolluk kuvvetlerine göre, bazı kişiler Airtag'leri suç veya kötü niyetli amaçlarla kullanmaktadır.

Dahası, davacılar AirTag'i "takipçilerin ve tacizcilerin tercih ettiği silah" olarak nitelendirdi. Apple'ın takip cihazının bu yıl Akron, Ohio ve Indianapolis'teki kadın cinayetleriyle bağlantılı olduğunu söylediler.

Pazartesi günkü dava, AirTag tarafından takip edilen ya da Apple'ın iddia edilen ihmali nedeniyle takip edilme "riski" altında olan iOS veya Android tabanlı cihazların ABD'deki sahipleri için belirtilmemiş tazminatlar talep ediyor. Kaliforniya merkezli teknoloji şirketi, "kötü aktörlerin" Airtag'leri kötüye kullanmaya çalıştığını kabul etti. Hatırlanacağı üzere, Şubat ayında Apple, cihazları bulmayı kolaylaştırmak ve kullanıcıları bilinmeyen AirTag'lerin "onlarla seyahat ediyor" olabileceği konusunda daha hızlı uyarmak için planlanan yükseltmeleri duyurmuştu.

Pazartesi günkü davanın davacılarından biri olan Lauren Hughes, eski erkek arkadaşının arabasının tekerlek yuvasına bir AirTag yerleştirdikten sonra ondan kaçmak için nereye taşındığını öğrendiğini belirtti.

Hughes, eski erkek arkadaşının daha sonra yeni mahallesindeki bir taco kamyonunun fotoğrafını internette paylaştığını ve "#airt2.0" hashtag'i ile göz kırpan bir emoji eklediğini de sözlerine ekledi. Diğer davacı Jane Doe ise ayrı yaşadığı kocasını, çocuklarının sırt çantasına bir AirTag yerleştirdikten sonra kendisini takip etmekle suçladı.

Reuters, bu davanın Hughes ve diğerleri v. Apple Inc, ABD Bölge Mahkemesi, Kaliforniya Kuzey Bölgesi, No. 22-07668 olarak kayıtlı olduğunu bildirdi.

Son Haberler