Avustralya: Facebook ve Google'a haberler için ödeme yaptıran yasa işe yaradı

Avustralya: Facebook ve Google'a haberler için ödeme yaptıran yasa işe yaradı
Avustralya'da yayınlanan bir hükümet raporunda, hükümete internet devleri Facebook'un sahibi Meta Platforms ve Alphabet Inc'in Google'ına medya kuruluşlarıyla içerik tedarik anlaşmaları yapma yetkisi veren yasanın büyük ölçüde işe yaradığı belirtildi.

Büyük teknoloji firmalarıyla yapılan görüşmelerin ülkedeki Facebook haber akışlarının kısa süreliğine durdurulmasına yol açmasının ardından Mart 2021'de yürürlüğe giren yasanın diğer çevrimiçi platformları da kapsayacak şekilde genişletilmesi gerekebileceği belirtildi.

Hazine Bakanlığı'nın yayınladığı raporda, Haber Medyası Pazarlık Kanunu'nun yürürlüğe girmesinden bu yana teknoloji firmalarının medya kuruluşlarıyla, tıklama ve reklam geliri sağlayan içerikler için tazminat ödenmesini öngören 30'dan fazla anlaşma imzaladığı belirtildi.

Raporda, "Bu anlaşmalardan en azından bazıları, haber işletmelerinin özellikle ek gazeteciler istihdam etmelerini ve faaliyetlerine yardımcı olacak başka değerli yatırımlar yapmalarını sağladı" denildi.

"Kuralların başarılı olup olmadığına ilişkin görüşler her zaman farklılık gösterse de, Kuralların bugüne kadar başarılı olduğu sonucuna varmanın makul olduğunu düşünüyoruz."

Rapor çoğunlukla hükümetin kanunun idaresini ve etkinliğini değerlendirmek için yeni yöntemler düşünmesini tavsiye etmiş ve kanunun kendisinin değiştirilmesini önermemiştir.

Ancak rapor, yasanın "Kuralların diğer platformlara genişletilmesi için resmi bir mekanizma" içermediğini belirtmiş ve hükümetin, yasanın tasarlanmasına öncülük eden rekabet düzenleyicisine "bu konuda rapor hazırlaması" talimatını vermesini önermiştir.

Hazine Müsteşar Yardımcısı Stephen Jones, "İnceleme, Kanun'un haber medyası ile dijital platformlar arasındaki pazarlık gücünü dengelemede başarılı olduğunu gösteriyor" dedi.

"Dijital platformlar, oluşturdukları haber içerikleri için adil bir şekilde ücretlendirilmelerini sağlamak amacıyla haber işletmeleriyle iyi niyetle müzakere etmeye devam etmelidir."

Google'ın Avustralya'daki devlet işleri ve kamu politikaları direktörü Lucinda Longcroft, şirketin ülke genelinde 200 künyeyi temsil eden anlaşmalar imzalayarak "Avustralya haber endüstrisine önemli katkımızı daha da ileriye taşıdığını" ve "bu kuruluşların çoğunun bölgesel veya yerel olduğunu" söyledi.

Son Haberler