Foxconn: iPhone satışlarında %11 düşüş yaşandı

Foxconn: iPhone satışlarında %11 düşüş yaşandı
Foxconn'dan yapılan açıklamaya göre, şirket Kasım 2022 için aylık bazda yüzde 29,04 ve yıllık bazda yüzde 11,36 düşüşle 551,1 milyar NT$ konsolide gelir bildirdi.

Çin'de Hon Hai Technology Group olarak faaliyet gösteren Tayvanlı çok uluslu şirket Foxconn, Çin'in Zhengzhou kentindeki Covid-19 salgınından etkilenen sevkiyatların ardından Kasım ayı satışlarında bir önceki yıla göre yüzde 11 düşüş bildirdi.

Raporda Çin'de iPhone satışlarındaki düşüşle ilgili olarak şu ifadelere yer verildi: "Üretimin kademeli olarak yoğun olmayan sezona girmesi ve sevkiyatların bir kısmının Zhengzhou'daki salgından etkilenmesi nedeniyle Kasım ayında gelir aylık bazda düşüş gösterdi. Bununla birlikte, aylık düşüş kabaca şirketin beklentileri doğrultusunda gerçekleşti."

The Strait Times'ın haberine göre, Zhengzhou'nun şirketin dünyanın en büyük iPhone montaj kompleksini işlettiği ve dünyadaki iPhone Pro telefonlarının büyük bir kısmının monte edildiği aynı Çin şehri olması dikkat çekicidir.

Şirket, Kasım ayının pandemiden en çok etkilenen dönem olduğunu ve dördüncü çeyreğin kabaca piyasa konsensüsüne uygun olmasını beklediğini belirtti. Raporda, "Şu anda genel salgın durumu kontrol altına alındı ve Kasım ayı salgından en çok etkilenen dönem oldu" deniliyor.

Salgının Ekim ayında patlak vermesinden bu yana şirketin yerel hükümetle yakın temas ve işbirliği içinde olduğu bildirildi. Raporda ayrıca, "Resmi salgın önleme politikasına uygun olarak, çalışanların sağlığını korumak ve güvenli üretim sağlamak şirketin her zaman bağlı kaldığı birincil çalışma ilkesi olmuştur" deniliyor.

Çarşamba günü Çin, koronavirüs kısıtlamalarının ülke çapında gevşetildiğini, Covid-19 yakın temaslıları için evde karantinaya izin verildiğini ve çoğu kamusal alanda covid testi kurallarının kaldırıldığını duyurdu.

Bu karar, sıfır Covid-19 politikasına karşı ülkeyi saran geniş çaplı protestoların üzerinden iki haftadan kısa bir süre geçtikten sonra geldi. Bu duyuru, pandeminin başlangıcından bu yana çeşitli kısıtlamalar altındaki milyonlarca insana rahatlama getirdi.

Son Haberler