iCloud verileri artık uçtan uca şifrelenebilecek

iCloud verileri artık uçtan uca şifrelenebilecek
Dünyanın en değerli şirketi uzun zamandır müşteri güvenliği ve gizliliğine büyük önem veriyor. Güvenlikle ilgili son yeniliğide iCloud üzerinde yaptı.

Apple Çarşamba günü yaptığı açıklamada, devam eden gizlilik çabalarının bir parçası olarak, kullanıcılarının küresel bulut tabanlı depolama sisteminde depoladığı verilerin neredeyse tamamı için artık uçtan uca tam şifreleme sağlayacağını duyurdu.

Böylece bilgisayar korsanları, casuslar ve kolluk kuvvetleri için hassas kullanıcı bilgilerine erişim daha zor hale gelecek.

Dünyanın en değerli şirketi uzun zamandır müşteri güvenliği ve gizliliğine büyük önem veriyor. İMessage ve Facetime iletişim hizmetleri uçtan uca tamamen şifrelenmiştir ve cihazların kilidini açmayı reddetmesi nedeniyle zaman zaman FBI da dahil olmak üzere kolluk kuvvetleriyle karşı karşıya gelmiştir.

Ayrıca Okuyun: Apple, devam eden komisyon sorunlarının ortasında geliştiricilere daha fazla fiyatlandırma seçeneği sunuyor

Ancak müşterilerin Apple'ın iCloud hizmetini kullanarak uzaktan yedekledikleri fotoğraflar, videolar ve sohbetler de dahil olmak üzere pek çok şey, Apple'ın bile şifrelerini çözmesini engelleyen bir teknoloji olan uçtan uca şifreleme yoluyla tavizsiz bir korumaya sahip değildi. Bu da dolandırıcıların, casusların ve mahkeme kararı olan ceza müfettişlerinin bu bilgilere ulaşmasını kolaylaştırıyordu.

Artık öyle değil. Kolluk kuvvetlerinin iPhone verilerine ulaşmak için sahip olduğu boşluk artık önemli ölçüde daraltılacak.

Siber güvenlik uzmanları uzun zamandır kolluk kuvvetlerinin arka kapılarla şifrelemeyi zayıflatma girişimlerinin, interneti daha az güvenilir ve daha tehlikeli hale getireceği için tavsiye edilmediğini savunuyor.

Geçtiğimiz yıl Apple, iPhone'larda çocukların cinsel istismarına ilişkin fotoğrafların taranmasına yönelik bir plan açıklamış, ardından gelen itirazlar üzerine bu planı geri çekmişti.

Son Haberler