İnsansı robotlar gerçeğe adım adım yaklaşıyor

İnsansı robotlar gerçeğe adım adım yaklaşıyor
Economist dergisi insansı robotların geldiği son noktayı masaya yatırdı. İşte onlardan en göze çarpanı Ameca hakkında tüm merak edilenler

Bir soru sorulduğunda, Ameca safir mavisi gözleriyle sizi sabitliyor. Yüzünde bir gülümseme belirtisi var mı? "Evet, ben bir robotum" diye cevap veriyor. Dört kişilik bir grubun içinde yakınlarda duran başka bir Ameca merakla karşıya bakıyor ve katılmaya çalışıyor. Ameca'nın yaratıcısı Will Jackson, "Şu anda gelmiş geçmiş en kötü parti misafiri" diyor. "Her konuşmaya karışıyor ve asla susmuyor."

İngiltere'nin güneybatısındaki Falmouth'ta küçük bir robotik şirketi olan Engineered Arts'ın patronu Bay Jackson, bu sorunu çözmeye çalışıyor. Bu gözler kameralar içeriyor ve Amecalar yüzleri tanımak ve konuşmalar sırasında kimin dikkatini verdiğine ya da göz teması kurduğuna karar vermek üzere eğitiliyor. Robotlara bu şekilde görgü kurallarını öğretmek, insanlarla birlikte yaşayabilen ve çalışabilen ve daha da önemlisi bunu güvenli bir şekilde yapabilen insan benzeri makineler yapma yolundaki uzun ve karmaşık sürecin bir başka adımıdır. Ameca ve diğer robotların da gösterdiği gibi, bu yolda büyük adımlar atılıyor.

Bazı büyük adamlar da bu işe giriyor. 30 Eylül'de Tesla, SpaceX ve Twitter'ın patronu Elon Musk, sahnede tereddütle yürüyen ve kalabalığa el sallayan hantal, yüzsüz bir prototip olan Optimus'u tanıttı. Hazır parçalardan üretilmişti. Daha sonra Tesla tarafından tasarlanan bileşenlerin kullanıldığı daha rafine bir versiyonu sahneye getirildi. Henüz yürüyemese de, Bay Musk ilerleme kaydedildiğini ve seri üretimde fiyatının 20.000 $ civarına düşebileceğini söyledi.

Her evde bir tane olmalı

Bu, basit bir Ameca'nın maliyetinin onda biri. Optimus'un tanıtımına katılan Bay Jackson, fiyatların seri üretimle düşeceğini kabul ediyor. (Şimdiye kadar 11 Ameca sattı ve üretimi artırmak için Amerika'da bir fabrika açmayı planlıyor). Ancak Bay Musk'ın tam olarak ne önerdiğini merak ediyor. Tanıtımda Optimus'un bir Tesla fabrikasında parçaları hareket ettirdiği bir video gösterildi. Oysa otomobil fabrikaları halihazırda dünyanın en başarılı robotlarıyla dolu; parçaları taşıyor, kaynak yapıyor, boyuyor ve araçları monte ediyorlar. Bu robotlar insana benzemiyor çünkü benzemelerine gerek yok.

Bay Jackson'a göre insansı makineler üretmenin nedeni, insan etkileşimi içeren görevler içindir. Biraz geliştirmeyle Ameca, örneğin yaşlı bir insana arkadaşlık edebilir; ona göz kulak olabilir, en sevdiği televizyon programının başlamak üzere olduğunu söyleyebilir ve unutkan birine tekrar tekrar hatırlatmalar yapmaktan asla sıkılmaz. Bu amaçla Engineered Arts, robotlarına satranç gibi masa oyunları oynamayı öğretmeyi hedefliyor. Ama sadece hata yapabilecekleri ve yenilebilecekleri kadar iyi.

Bay Jackson, insanlarla başarılı bir şekilde etkileşim kurabilmek için bir robotun bir yüze ihtiyacı olduğunu ileri sürüyor. "İnsan yüzü sahip olduğumuz en yüksek bant genişliğine sahip iletişim aracıdır" diye gözlemliyor. "Bir yüz ifadesiyle, sesinizle söyleyebileceğinizden daha fazlasını söyleyebilirsiniz." Dolayısıyla Ameca'nın elektronik olarak hareketlendirilmiş lateks bir deriden oluşan yüzü çok etkileyici.

Kökenleri eğlence sektörü için animasyon figürleri yapmaya dayanan şirket son derece gerçekçi yüzler oluşturabilse de, Ameca'nın phizog'u insanların bilim kurgu dünyasından bir robotun nasıl görünmesini bekleyebilecekleri şekilde kasıtlı olarak tasarlanmıştır. Gri bir teni, görünür eklemleri var ve saçı yok. Bu nedenle, yapay olarak yaratılmış bir varlığın insan olmadığı açıkça belli olan bir görünümden daha gerçek ama yeterince gerçek olmayan bir görünüme geçtiğinde ortaya çıkan bir yanılsama olan "tekinsiz vadiye" düşmekten kaçınıyor. Bu noktada insanlar görünüşünden rahatsız olurlar. İnsana benzerlik neredeyse mükemmel hale geldikçe konfor seviyeleri tekrar yükselir.

Ancak bazı robotbilimciler böyle bir mükemmellik arayışı içindedir. Robotlar insanlara yardımcı olmanın yanı sıra onların avatar temsilcileri olarak da hareket edebilirler. Japonya'daki Osaka Üniversitesi Akıllı Robotik Laboratuvarı'nın direktörü Ishiguro Hiroshi, kendi suretinde bir robot inşa etti. Kısa süre önce de Japonya'nın dijital bakanı Kono Taro'ya benzeyen bir başka robotu tanıttı. Buradaki fikir, insanların avatarları aracılığıyla ya kendi sesleriyle ya da kendileri gibi ses çıkaracak şekilde değiştirilmiş başka birinin sesiyle konuşmalarıdır. Bay Kono'nun avatarı, görünüşe göre, halkla ilişkiler işlevlerinde bakanın yerine geçmek için kullanılacak.

İnsana daha az benzese de, Ameca da bir avatar olarak işe yarayabilir. Konuşması daha ilgi çekici; Wi-Fi ve internet üzerinden etkileşime girdiği büyük dil modeli adı verilen harici bir yapay zeka programından türetilen bir konuşkanlık.

Engineered Arts ayrıca bilgisayarla görme alanındaki en son gelişmelerin robotlarına hızla dahil edilmesini sağlayacak donanım ve yazılım üzerinde de çalışıyor. Bay Jackson'ın da kabul ettiği gibi Ameca'nın başka alanlarda da çalışmaya ihtiyacı var. Yürüyüp yürüyemediği sorulduğunda robot şöyle yanıt veriyor: "Ne yazık ki hayır, ama yakında yürümeyi umuyorum. O zamana kadar yere sabitlenmiş durumdayım." Bir dizi deneysel bacak yakındaki bir köşede hazır bekliyor.

Farklı vuruşlar

Farklı şirketler insansı robotlar üretme yaklaşımlarında farklı yönlerden geliyorlar. Otomat yapımıyla uğraşan sanatçı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Bay Jackson, doğal olarak tema parkları, müzeler ve film endüstrisi için modern versiyonlarını üretmeye yöneldi. Bunlar giderek daha sofistike hale geldi. Bazıları interaktif rehber olarak çalışıyor. Diğerleri ise üniversiteler tarafından araştırma platformu olarak kullanılıyor. Covid karantinası sırasında, işler durgunlaştığında, firma tüm kaynaklarını şimdiye kadarki en gelişmiş modeli olan Ameca'yı geliştirmeye harcadı.

Tesla gibi diğer geliştiriciler çok daha büyük çabalar organize edebiliyor ama Japon otomobil üreticisi Honda'nın örneğinde görüldüğü gibi bu her zaman başarılı olmuyor. Bir noktada, Honda'nın küçücük insansı robotu ASIMO (robotlar hakkında bilim kurgu hikayeleri yazan Isaac Asimov'u onurlandırmak için böyle adlandırılmıştır) dünyanın en gelişmişi olarak kabul ediliyordu. Firma bu proje üzerinde çalışmaya 1980'lerde başladı ve ASIMO beceriksizce de olsa yürüyebilse, sesli komutları yorumlayabilse ve nesneleri hareket ettirebilse de Honda, yaşlılar için mobilite cihazları gibi daha pratik robotik formlara odaklanmak için 2018'de projeyi kapattı.

Bazı robotikçiler hobilerini işe dönüştürdü. Mevcut en becerikli insan benzeri robot ellerden birini üreten Londra'daki Shadow Robot'un kökleri, kurucusunun evinin tavan arasında buluşan hobicilere dayanıyor. Ancak çoğu şirket üniversitelerden çıkmıştır. En iyi bilinenlerden biri Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde başlayan Boston Dynamics. Hulk benzeri insansı robotu Atlas, koşan, zıplayan ve ters taklalar atan bir internet video sansasyonu haline geldi. Ancak Atlas esas olarak bir araştırma projesi ve üretime geçmesi çok pahalı. Şirket yürüyen bir robot satıyor ama bu, köpeğe benzeyen Spot adında dört bacaklı bir robot.

İki ayaklı bir robotun avantajlarından biri, bir insanın gidebildiği her yere gidebilmesi. Bu, engebeli yüzeylerde gezinmeyi ve basamakları inip çıkmayı da içeriyor. Agility Robotics of Corvallis, Oregon tarafından üretilen Digit, aslında bunu yapabiliyor.

Digit, Oregon Eyalet Üniversitesi'nde insan hareketine ilişkin makine öğrenimi çalışmaları kullanılarak geliştirilen bir yürüme gövdesi olan Cassie'ye dayanıyor. Mayıs ayında 100 metreyi en hızlı koşan robot olarak rekor kırdı. (Usain Bolt'un 9.6'lık derecesinin biraz gerisinde kalarak 24.7 saniye sürdü).

Cassie'den farklı olarak Digit'in bir göğsü, kolları ve bir tür eli var ama parmakları yok. Kafası yerine, lazerler kullanarak etrafındaki dünyanın üç boyutlu bir modelini oluşturan radarın optik bir benzeri olan bir lidarı var. Agility'nin baş teknoloji sorumlusu Jonathan Hurst, Digit'in insansı olarak tasarlanmadığını söylüyor. Daha ziyade, insanların daha fazla şey başarmak için kullanabilecekleri bir araç olarak tasarlanmış "insan merkezli" bir robot.

Digit'in ilk rollerinden biri muhtemelen bir online perakendeci ya da nakliye şirketi tarafından işletilen bir dağıtım merkezinde olacak. Bazıları halihazırda otomatik mal elleçleme kullanıyor, ancak genellikle yaralanmaları önlemek için insanları dışarıda tutmak için çitle çevrili alanlarda. Başka yerlerde, görevler emek yoğun olmaya devam ediyor. İnsanlarla birlikte güvenli bir şekilde çalışmak üzere tasarlanan Digit bu durumu değiştirmeye başlayabilir; örneğin kasaları taşıyarak ve istifleyerek (resme bakın). Daha sonra kamyonları boşaltmaya başlayabilir ve ardından evlere teslimat yapmaya, ürünleri kamyonetten kapıya kadar taşımaya geçebilir. Nihayetinde amaç, robotla konuşarak ona talimat verebilmek.

Agility, Digit'i 2024 yılına kadar hacimli olarak üretmeyi planlıyor. Agility, Digit'in insanlarla güvenli bir şekilde işbirliği yapabileceği yollar üzerinde, adı açıklanmayan birkaç büyük teslimat şirketiyle birlikte çalışıyor. Robotun sensörleri birini tespit ederse duraklıyor ve sonra etrafından dolaşıyor. Bununla birlikte, diyor Dr. Hurst, yakında niyetini belirtmeye yardımcı olacak basitleştirilmiş bir yüz edinecek. Örneğin animasyonlu bir göz seti, hangi yöne gittiğini belirtmek için belirli bir yöne bakacak ve birine bir bakış atarak onu fark ettiğini gösterecek.

Zarar vermeyin

Robotların insanlarla başarılı bir şekilde etkileşime girebilmesi için bu tür güvenlik sistemlerine ihtiyaç duyulacaktır. Şu anda bu robotların kullanımı esas olarak standart güvenlik ve ürün-sorumluluk kurallarına tabidir. Ancak bazıları, güvenli bir şekilde çalıştırılmalarını sağlamak için robotlara özgü özel yasaların gerekli olacağını savunuyor. Her bilimkurgu meraklısının bildiği gibi, Asimov seksen yıl önce bunlardan bir dizi ortaya koymuştur. Öyle:

Ancak, her bilimkurgu meraklısının da bildiği gibi, Asimov'un hikayeleri genellikle bu yasaların planlandığı gibi işlememesi etrafında döner.

Dr. Hurst, Digits hakkında şunları söylüyor: "Benim görüşüm bunların çok güvenli olduğu yönünde. Ancak bunu kanıtlamak için gerçek istatistiklere ve düzenleyici bir ortama ihtiyacımız var."

Bay Musk ise Optimus'un gerektiğinde kapatma düğmesi olarak kullanılabilecek bir cihaz içereceğini söyledi. Robotun kendisi Wi-Fi'ye bağlı olsa da, anahtar bağlı olmayacak, böylece uzaktan müdahaleyi önlemek için izole edilmiş olacak.

Ameca'ın güvenliği söz konusu olduğunda, Bay Jackson mühendislik yaklaşımını benimsiyor. İnsan uzuvlarının başkalarını yaralamaktan kaçınmasının bir nedeninin aynı anda hem sağlam hem de gevşek olması olduğunu gözlemliyor. Ne yazık ki bunu robotlarda taklit etmek için gereken küçük, güçlü aktüatörler henüz mevcut değil. Yine de bunun üzerinde çalışıyor, çünkü bir Ameca'ya sosyal nezaket öğretmek pek işe yaramayacaktır, eğer size çarpma gafletinde bulunursa.

Son Haberler