Microsoft, Communities ile WhatsApp'a meydan okuyor

Microsoft, Communities ile WhatsApp'a meydan okuyor
Microsoft Perşembe günü iş iletişimi paketi Teams'in bir parçası olarak şirketin kişisel mesajlaşma hizmetine girişini işaret eden yeni bir özelliği tanıttı.

Teams'deki Topluluklar, bir kullanıcının parçası olduğu "toplulukların" (aslında gruplar) bir liste görünümünü içeriyor. Her bir toplulukta sosyal medya haber akışı tarzında bir başlık yer alıyor ve bu başlığın üst kısmında söz konusu topluluktaki gönderileri etkinliklere, gönderi türlerine ve daha fazlasına göre filtrelemek için haplar bulunuyor. Kullanıcılar Teams'i Microsoft'un kendi takvim hizmetinin yanı sıra Google Takvim gibi üçüncü taraf seçenekleriyle de entegre ederek bir topluluğun ileti dizisinde yayınlanan bir etkinliği kaydedebilecek ya da kendi etkinliklerini oluşturabilecekler.
Topluluklar özelliği ücretsiz olarak sunulmaya devam edecek ve Teams için şu anda önemsiz olan bir tüketici kullanıcı tabanı oluşturmaya çalışacak. Microsoft'un ürünlerden sorumlu başkan yardımcısı Amit Fulay, Mint'e verdiği bir röportajda, "Tüketiciler için tamamen farklı bir uygulama yapmak açısından ayrı bir kullanıcı deneyimi yaratmak istemedik ve bunun yerine onlara her şeyi bir araya getiren tek bir platform sunduk" dedi. Kullanıcıların oturum açarken bir Microsoft hesabına sahip olmaları gerekecek olsa da, şirketin kullanıcı geri bildirimlerine dayanarak tüketici kullanım deneyimiyle ilgili çeşitli yönleri değiştirebileceğini de sözlerine ekledi.

"Örneğin, bir topluluk içinde birden fazla alt kanal veya alt grup sunma olanağımız zaten var. Bu özellik şu anda görünür olmasa da, kod yayında ve bu özellik önümüzdeki ay içinde bir güncelleme olarak kullanıma sunulacak."

Yönetici ayrıca Topluluklar özelliğinin hem tüketiciler hem de işletmeler tarafından kullanılabileceğini de sözlerine ekledi. WhatsApp'ın bir girişimin müşterilere ulaşmasına, menüler ve ödeme yöntemleri sunmasına olanak tanıyan yeni İşletme özellikleri gibi, Topluluklar da bir restoranın kendi kullanıcı topluluğunu oluşturmasına, menüleri paylaşmasına ve platform içinde ödeme bağlantıları sunmasına olanak tanıyacak.

Ancak Microsoft, platformdan para kazanmanın şu anda planlarında olmadığını söyledi. Teams'in kurumsal başkan yardımcısı Manik Gupta, Mint'e yaptığı açıklamada, şirketin platformdan para kazanmaya geçmeden önce teknoloji platformları ve hizmetleri için en büyük tüketici pazarlarından birinde kullanıcı kabulünü test etmek istediğini söyledi.

Microsoft'un Communities'i piyasaya sürmesi, The Information tarafından yayınlanan bir raporda, şirketin Teams için kullanıcı tabanı oluşturmayı ve alışveriş, mesajlaşma, haberler ve Microsoft'un tescilli "Bing" web aramasını içeren bir "süper uygulama" oluşturma planları olduğunu iddia etmesinden iki gün sonra gerçekleşti.

Son Haberler