Nvidia 1 trilyon dolar değere ulaştı: Sebebi ise yapay zeka!

Nvidia 1 trilyon dolar değere ulaştı: Sebebi ise yapay zeka!
Yapay zekaya odaklanan ve son atılımlarını bu alanda yapan Nvidia, 1 trilyon dolar değere ulaşmayı başardı.

Son dönemin trendi yapay zeka, piyasaları adeta alt üst etti. Devlerinin odağı haline gelen bu teknoloji her geçen gün büyürken, beraberinde şirketlerin de kasasını dolduruyor.

Grafik yazılımları geliştiren Nvidia, yapay zekanın meyvesini şimdiden yemeye başladı. Şirket, artık 1 trilyon dolara değere ulaştı ve bunun altında direkt olarak yapay zeka yatıyor.

Nvidia’nın değeri 1 trilyon dolar oldu

The Verge’ün haberine göre üretken yapay zeka araçları eklemek için yarışan pek çok şirket, Nvidia ile ilişkilerini artırarak şirketin değerini 1 trilyon değere ulaştırdı.

Geçtiğimiz günlerde Google I/O etkinliğinde, Microsoft ise Build etkinliğinde yapay zeka ile ilgili yeni gelişmeleri duyurdu. Söz konusu teknolojiler dünyada yankı uyandırırken, Nvidia’nın çipleri yapay zeka inşa etmek isteyen teknoloji şirketleri için de büyük önem taşıyor. En önemli tedarikçilerden biri olan Nvidia, görünüşe bakılırsa önümüzdeki yıllarda mevcut değerini daha da artıracak.

Öte yandan Nvidia, geçtiğimiz günlerde Computex 2023 açılış konuşmasında önemli duyurular yaptı. Yapay zeka odaklı etkinlikte; Oyunlar için Avatar Bulut Motorunu (ACE) ve Hopper Süper Çipi etrafında inşa edilen yeni bir süper bilgisayar da dahil olmak üzere pek çok yenilikçi teknolojiler sergilendi.

Nvidia, bugün hisse başı 400 doların üzerinde işlem görüyor. Geçtiğimiz hafta ise Nvidia’nın hisse değeri yüzde 25 civarında artış gösterdi. (Reuters)

Kaynak: The Verge
Derleme: Okan Güleş/ veteknoloji.net

Son Haberler