Siber güvenlik alanında çalışmak için neler gerekli

Siber güvenlik alanında çalışmak için neler gerekli
İş arayanlar için siber güvenlik alanı bir altın madeni gibi görünebilir. Peki bu alanda çalışmak için neler gerekli?

İş ilanları tarandığında 750.000'den fazla açık pozisyon olduğu ve ücretlerin giriş seviyesi bir pozisyon için yaklaşık 86.000 dolardan üst düzey bir pozisyon için 160.000 doların üzerine çıkabildiği görülüyor.

Ancak bu alan o kadar yeni ki, iş arayanların çoğu ne tür beceriler ya da dereceler gerektiğini ya da ne tür işler olduğunu bilmiyor.The Wall Street Journal daha fazla bilgi edinmek için Dallas Üniversitesi Satish ve Yasmin Gupta İşletme Fakültesi'nde doçent ve siber güvenlik eğitimi ve siber istihbarat direktörü olan Sandra Blanke ile bir röportaj yaptı.

WSJ: İnsanlar ne tür siber işlerin mevcut olduğunu ve ne kadar maaş aldıklarını nasıl öğrenebilirler?

PROF. BLANKE: CyberSeek [ABD Ticaret Bakanlığı'nın Ulusal Siber Güvenlik Eğitimi Girişimi tarafından desteklenen bir web sitesi] ABD'deki toplam açık iş sayısını ve siber işlerin ne kadar ödediğini gösteriyor. Ayrıca belirli işler için hangi beceri ve eğitim bilgilerinin gerekli olduğunu ve hangi kurumların siber sertifikalar ve dereceler sağladığını da gösteriyor.

WSJ: Siber güvenlik alanında çalışmak için lisans diplomasına ihtiyacınız var mı?

PROF. BLANKE: Daha az kaynağı olan küçük şirketler iki ya da dört yıllık diploması olmayan birini işe alabilirler, ancak adayın yine de bir tür eğitim ya da sertifikaya ve uygulamalı deneyime sahip olması gerekir. Büyük şirketler ise iki ya da dört yıllık bir diplomanın yanı sıra uygulamalı deneyim ve sertifikalara sahip birini arayacaklardır.

WSJ: Deneyimsiz siber güvenlik işi arayanların bilmesi gereken bir şey var mı?

PROF. BLANKE: İşverenler giriş seviyesi pozisyonlar için iş ilanı verdiklerinde, genellikle daha deneyimli profesyoneller için tasarlanmış gelişmiş sertifikalar isterler. Ayrıca birkaç yıllık ilgili iş deneyimi de isteyebilirler. Ancak deneyimsiz iş arayanlar gözlerini korkutmamalı.

Siber yarışmalar, stajlar ve gönüllü pozisyonlar uygulamalı deneyim olarak nitelendirilebilir.

WSJ: Lisans öğrencileri bu alanda çalışmak istiyorlarsa siber güvenlik alanında uzmanlaşmalılar mı?

PROF. BLANKE: Öğrenciler siber güvenlikle ilgilendiklerini biliyorlarsa, siber güvenlik diploması almalıdırlar. Bir siber güvenlik derecesi şu spesifik alanları kapsamalıdır: bilgi ve operasyon güvenliği, güvenlik açığı değerlendirmesi, dijital adli tıp, sızma testi, risk yönetimi, ağ güvenliği, veri analitiği, siber güvenlik analitiği ve uyumluluk. Bir laboratuvarda ya da bir işverenle uygulamalı deneyim sahibi olmak da önemlidir.

Lisans öğrencileri ayrıca bilgilerinin akranlarına kıyasla ne durumda olduğunu anlamak için siber yarışmalara katılmalıdır.

WSJ: Siber derece ve yeterlilikler söz konusu olduğunda en iyi okul nasıl bulunur?

PROF. BLANKE: Ulusal Güvenlik Ajansı ve Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı birkaç yüz kolej ve üniversiteyi Siber Güvenlikte Ulusal Akademik Mükemmeliyet Merkezleri olarak belirlemiştir. Kurumlar her beş yılda bir bunları denetliyor, böylece müfredatları güncel kalıyor.

WSJ: Peki ya bu alana girmek ya da bu alanda ilerlemek isteyen çalışan profesyoneller?

PROF. BLANKE: BT veya siber geçmişi olan profesyonellerin becerilerini yenilemelerine ve kurum içinde veya dışında üst düzey işlere başvurmalarına olanak tanıyan siber güvenlik sertifikaları vardır. Eğitim kampları, profesyonellerin sertifika sınavı için materyalleri gözden geçirmelerine ve gerekirse ek iş deneyimi bulmalarına yardımcı olabilir. Yetenekli siber uzmanlar bulmak zor olduğu için birçok şirket eğitim kampları ve sertifikalar için ödeme yapmaya hazırdır.

Kariyer değişikliği yapmak isteyen diğer profesyoneller CompTIA Security+ gibi sertifikaları ve hatta yüksek lisans derecesini keşfetmek isteyebilir.

WSJ: Siber güvenlik alanında çalışmak için teknik uzmanlık gerekli mi?

PROF. BLANKE: Şart değil. Siber güvenlik ve siber suçlardaki son trendleri takip etmek, şirket prosedürlerinin güncel olduğundan emin olmak ve çalışanlara en son tehditleri öğretmek için profesyonellere ihtiyaç vardır. Bu tür pozisyonlar için işe alım yöneticileri işletme, pazarlama veya insan kaynakları geçmişi olan, hatta eğitim geçmişi olan profesyoneller arayabilir. Yazılı ve sözlü iletişim ve araştırma becerileri çok önemlidir.

Son Haberler