SpaceX, OneWeb için 40 uydu birden fırlattı

SpaceX, OneWeb için 40 uydu birden fırlattı
Elon Musk'ın SpaceX'i Cuma günü rakip iletişim şirketi OneWeb için 40 uyduyu başarıyla fırlattı. Fırlatma işlemi, Apollo astronotlarının en son 7 Aralık 1972'de Ay'a doğru yola çıktıkları yerden sadece birkaç mil ötede gerçekleşti.

Bu planlanan üç görevden ilki. SpaceX ile yapılacak sonraki iki özel fırlatma, ISRO ile yapılacak bir başka fırlatmaya ek olarak önümüzdeki yılın ilkbaharına kadar planlanıyor.

Falcon roketi gün batımında kutup yörüngesine gidecek 40 mini uyduyla birlikte havalandı. Bu uydular OneWeb'in takımyıldızını 500'ün biraz üzerine çıkaracak ve planlanan toplam 630 uydunun yaklaşık %80'ini oluşturacak.

Alçak Dünya Yörüngesinde 648 uydudan oluşan bir ilk takımyıldızı inşa eden OneWeb, başlangıçta şirketin tüm uydularını Rus Soyuz roketleriyle fırlatmak üzere sözleşme yapmıştı. Ancak Rusya'nın Şubat ayında Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından İngiliz şirket Mart ayında Rusya ile bağlarını kopardı. Rus Soyuz roketleri 2019'dan itibaren 13 parti OneWeb uydusunu fırlatmıştı.

Bunun ardından OneWeb SpaceX, Hindistan Uzay Araştırma Örgütü (ISRO) ve yeni kurulan Relativity ile fırlatma anlaşmaları imzaladı.

Ladovaz'a göre OneWeb halihazırda Alaska, Kanada ve Kuzey Avrupa'da internet hizmeti sağlıyor; yeni uydular menzili tüm ABD ve Avrupa'nın yanı sıra Afrika ve Güney Amerika'nın büyük bölümüne ve başka yerlere kadar genişletecek.

Her biri yaklaşık bir çamaşır makinesi büyüklüğünde ve 330 pound (150 kilogram) ağırlığında olan OneWeb uyduları, Fransız Airbus ile ortak bir girişim aracılığıyla NASA'nın Kennedy Uzay Merkezi'nde inşa ediliyor.

Elon Musk'ın SpaceX şirketinin yörüngede 3.200'den fazla Starlink uydusu bulunuyor ve dünyanın ücra köşelerine yüksek hızlı, geniş bant internet sağlıyor.

Amazon, internet uydularının ilkini önümüzdeki yılın başlarında Cape Canaveral'dan fırlatmayı planlıyor.

Son Haberler