Uber robotaksileri kullanıma sunuyor

Uber robotaksileri kullanıma sunuyor
Uber Technologies Inc. ilk robot taksi hizmetini başlatarak, şirketin sürücüsüz taksi filosuna olan bağlılığını bir kez daha kanıtladı.

Şirketlerden Çarşamba günü yapılan açıklamada, San Francisco merkezli şirketin Hyundai Motor Co. ve Aptiv Plc arasında otonom sürüş ortak girişimi olan Motional ile ortaklık kurarak müşterilerin Las Vegas'ta sürücüsüz araç çağırmalarına olanak sağlayacağı belirtildi. Lansman, Motional'ın tamamen elektrikli IONIQ 5 robotaksilerini Uber'in araç çağırma ve teslimat platformuyla eşleştirecek 10 yıllık bir anlaşmanın parçası. Ortaklık, Mayıs ayında Santa Monica, Kaliforniya'da Uber Eats üzerinde sürücüsüz gıda teslimatlarını test etmeye başladı.

Las Vegas'taki insanlar, Uber uygulaması aracılığıyla araç çağırdıklarında bir Motional otonom araçla eşleştirilebiliyor. Yolculuğu tamamlamak için bir AV mevcutsa, Uber sürücüyü araçla eşleştirecek ve kişi yolculuk onaylanmadan ve onları almak için gönderilmeden önce katılma fırsatına sahip olacak. Şirketler, robot taksi projesinin sonunda Los Angeles'a kadar genişleyeceğini söyledi.

Uber'in otonom mobilite ve teslimat küresel başkanı Noah Zych yaptığı açıklamada, "Motional, otonom teknolojiyi sürücüsüz bir geleceğe doğru istikrarlı ve güvenli bir şekilde ilerleterek sektör lideri olduğunu kanıtladı" dedi.

Uber otonom araç bölümünü iki yıl önce sattı ve bu son ortaklık, diğerleri küçülürken şirketin ilerlemeye devam ettiğini gösteriyor. Bloomberg'in haberine göre Ford Motor Co. ve Volkswagen AG destekli Argo AI Kasım ayında kapandı ve bu hafta Apple Inc. gelecekteki elektrikli aracı için otonom sürüş planlarını küçülttü ve aracın hedef lansman tarihini yaklaşık bir yıl erteleyerek 2026'ya çekti.

Hem Uber hem de Lyft Inc. son yıllarda karlılığa daha fazla ve maliyetli bahislere daha az odaklanma yönündeki artan baskı nedeniyle sürücüsüz araçları geliştirme stratejilerini değiştirdi. Araç çağırma devleri, otonom araç teknolojisi şirketleriyle ortaklık kurarak, araştırma ve geliştirmeyi kendi bünyelerine almak zorunda kalmadan sektörde pay sahibi oldular. Lyft de Ağustos ayında Las Vegas'ta sürücüsüz bir araç çağırma hizmeti için Motional ile işbirliği yaptı.

Son Haberler