WhatsApp'tan yeni özellik: Video mesaj geliyor

WhatsApp'tan yeni özellik: Video mesaj geliyor
WhatsApp'ın yeni özellikleri bitmek bilmiyor. Son olarak şirket, video mesaj özelliğini devreye aldı. İşte yeni özelliğin ayrıntıları...

WhatsApp'ın 23.6.0.73 kodlu iOS beta sürümünde, henüz geliştirme aşamasında olan yeni bir özellik gün yüzüne çıktı. "video mesaj" olarak isimlendirilen bu yeni özellik, bir sohbet sırasında karşıdaki kişiye video mesaj göndermenize imkan tanıyacak. "Zaten video gönderebiliyoruz" dediğinizi duyar gibiyiz. Gelin anlatalım.

WhatsApp'ta metin veya ses olarak mesaj gönderebiliyorsunuz. Ancak iş görüntülü cevap atmaya geldiğinde bu durum değişiyor. Öyle ki kameranızı açmanız ve bir video çekip, bu videoyu göndermeniz gerekiyor. Video mesaj isimli yeni özellik ise bu durumu kolaylaştırıyor. Kullanıcılar, bu özelliği kullanarak 60 saniyeye kadar görüntülü mesajlar üretip, sohbetteki kişi veya kişilere gönderebilecekler.

WhatsApp'ın yeni özelliği işte böyle görünecek

[GIPHY:u8ZaIbovzmUbM6aceg][/GIPHY]

Yukarıda da görebileceğiniz üzere; video mesaj özelliği standart bir video gibi görünmeyecek. Yeni özellik ile görüntüler bir çember içerisine alınacak ve karşıdaki kullanıcıya iletilecek. Bu yeni özellik, eğlenceli olmasının yanı sıra saydıklarımızdan başka avantajlar da sunacak. Peki bu avantajlar ne?

Video mesaj özelliğinin en önemli yanı, başka birisine iletilemeyecek olması. Yani gönderdiğiniz bir video mesaj, üçüncü bir kullanıcıya gitmeyecek (ekran kaydı olasılığını unutmayın). Ayrıca bu mesajlar telefonun galerisine de kaydedilmeyecek. Pratikte ise diyelim ki karşınızdaki kişiye bir elektronik ürünü nasıl kullanacağını anlatıyorsunuz. Burada hem ses hem metin hem de görüntü, işinizi kolaylaştıracaktır. Yazılı anlatımı anlamayan kişiye, ses ve görüntünüzle mini bir video oluşturup gönderme imkanı yakalayacaksınız. Hal böyle olunca işler kolaylaşmış olacak.

ÖZETLE:

Video mesaj özelliği, tıpkı sesli mesaj özelliği gibi bir tuşa basarak anlık video çekip göndermeye yarayacak. Ancak video mesaj hem farklı görünecek hem de standart videolar gibi kaydedilip paylaşılma imkanı sunmayacak. Muhtemelen WhatsApp, video mesajlar için özel bir sıkıştırma da uygulayacağından normal bir videodan daha az internet yemesi de söz konusu olabilir.

Henüz geliştirme aşamasında olan özelliğin ne zaman kullanıma sunulacağı belli değil...

Son Haberler