YouTube, Donald Trump hakkında son kararı verdi

YouTube, Donald Trump hakkında son kararı verdi
Google, 2 yılı aşkın bir süredir yasaklı olan Donald Trump'ın YouTube hesabı hakkında son kararını verdi. İşte verilen o karar....

Google'ın YouTube bölümü, eski ABD Başkanı Donald Trump'ın resmi kanalına yeni videolar yüklemesine uzun bir aradan sonra izin verildiğini duyurdu. Washington DC'deki US Capital binasında 6 Ocak 2021'de meydana gelen ayaklanmalardan kısa bir süre sonra, diğer sosyal ağların yasaklarıyla birlikte Google da eski başkanın YouTube hesabını askıya almıştı.

YouTube Insider Twitter sayfasındaki bir gönderide şirket, yaklaşan 2024 ABD Başkanlık seçimlerinde seçmenlerin eşit şekilde haber alması gerektiğini vurgulayarak bu kararı aldığını söylüyor. Zira Trump, 2024'te ABD Başkanlığı için Cumhuriyetçi Parti adaylığı için yarışıyor.

Gönderi, Donald Trump'ın iki milyondan fazla abonesi olan YouTube kanalının "hizmetin politikalarına tabi olmaya devam edeceğini" de belirtiyor.

1/ Starting today, the Donald J. Trump channel is no longer restricted and can upload new content. We carefully evaluated the continued risk of real-world violence, while balancing the chance for voters to hear equally from major national candidates in the run up to an election.

— YouTubeInsider (@YouTubeInsider) March 17, 2023

Trump'ın Twitter sayfasına yönelik yasaklar da Kasım 2022'de CEO Elon Musk tarafından kaldırılmıştı. Meta ise, eski başkanın Facebook ve Instagram hesaplarını 2023'ün başlarında serbest bırakmıştı. Trump'ın Amazon'un Twitch hizmetinde paylaşım yapması halen yasak.

Bu yazı yayına hazırlanırken Trump, önceki yasaklarını kaldıran sosyal platformlarında henüz kayda değer bir içerik yayınlamamıştı. Trump'ın fon sağlamasına yardım ettiği sosyal ağ Truth Social ile özel bir anlaşma imzaladığına dair söylentiler var. Bu anlaşmanın Haziran 2023'te sona ereceği söyleniyor. Başka bir deyişle Trump'ın, yasağını kaldıran sosyal medya platformlarında Haziran 2023'ten itibaren mesaj yağdırmaya başlaması kimse için sürpriz olmayacak.

Son Haberler