Aralarında Facebook da var! Dolandırıcılar en çok bu 5 markayı hedef alıyor

Aralarında Facebook da var! Dolandırıcılar en çok bu 5 markayı hedef alıyor
CyberShield tarafından yayınlanan bir rapora göre, 2022 yılında meydana gelen kimlik avı olaylarında, dolandırıcıların en çok ilgi gösterdiği markalar belli oldu. İlk 5 marka arasında Facebook da bulunuyor.

Pazar araştırma kuruluşu CyberShield tarafından yayınlanan son rapora göre, 2022 yılında meydana gelen kimlik avı olayları arasında dolandırıcılar tarafından taklit edilen markalar belli oldu.

Dolandırıcılar en çok Microsoft'u hedef alırken, bu oran yüzde 25 oldu. Ne yazık ki kötü niyetli kimlik avı dolandırıcıları, bu markayı taklit etmeyi çok seviyor. Çünkü milyonlarca insan Microsoft hizmetlerinden yararlanıyor.

Rapor, Microsoft'un dolandırıcılar arasında "popüler" olmasının temel nedeninin, COVID-19 salgını sırasında, giderek daha fazla çalışanın uzaktan çalışma yöntemlerini benimsemesi ve yüksek sıklıkta çevrimiçi işbirliğine dayalı çalışmayı kullanması olduğunu söylüyor.

Microsoft Açık Ara Birinci

Birçok çalışan, çevrimiçi iletişim ve iş gereksinimleri için Office 365, Outlook, Teams ve OneDrive gibi Microsoft ürün ve hizmetlerini kullanıyor. Bu, genellikle kimlik bilgilerini sıfırlamak, yazılımı güncellemek veya dosyalara erişmek için kullanıcıları kandırmak amacıyla yapılan kimlik avı saldırıları için de birincil hedef haline geldi.

Dolandırıcılar En Çok Bu 5 Markayı Hedef Alıyor

Dolandırıcılar tarafından "popüler" olan ilk beş markayı da sizinle paylaşıyoruz. Listenin en başında Microsoft bulunurken, ikinci sırada Google, üçüncü sırada Yahoo, dördüncü sırada Facebook ve beşinci sırada ise Outlook yer alıyor.

Kaynak: TechGoing
Derleyen: Gamze Nur Ergil

Son Haberler