Lenovo, Snapdragon çipi ile çalışan ilk ThinkPad'ini yaptı

Lenovo, Snapdragon çipi ile çalışan ilk ThinkPad'ini yaptı
ThinkPad X13s, yerel 5G desteği ve 28 saatlik pil ömrü vaat ediyor.

Apple'ın M1 MacBook'undan farklı olarak, Snapdragon dizüstü bilgisayarlardaki ARM tabanlı Windows aynı başarıya veya popülerliğe sahip olmadı. Ancak Lenovo, en azından kurumsal müşteriler için yeni ThinkPad X13 ile bunu değiştirmek istiyor.

ThinkPad X13s'in gizli silahı, Lenovo'nun Qualcomm'un en yeni dizüstü bilgisayar işlemcisinin ticari bir cihazda ilk kez kullanıldığını söylediği Snapdragon 8cx Gen 3 yongasıdır. Gelişmiş enerji verimliliğinden ve düşük güçlü 400 nit 13,3 inç ekrandan yararlanan Lenovo, ThinkPad X13s'nin tek bir şarjla 28 saate kadar dayanabileceğini söylüyor. Bununla birlikte, önceki Windows tabanlı Snapdragon makinemdeki ömrüm kesinlikle beklenenden daha kısa olduğu için bunu kendim doğrulamak istedim.

ThinkPad X13s'ün mobil üretkenliğe odaklanmasına uygun olarak, dizüstü bilgisayar aynı zamanda fansız bir tasarıma sahiptir, sadece 2,5 pound ağırlığındadır ve üst ve alt panelleri yüzde 90 geri dönüştürülmüş magnezyumdan yapılmıştır. Gittiğiniz her yerde hızlı bir internet bağlantısı sağlamak için bu dizüstü bilgisayar ayrıca 5G (6GHz altı ve mmWave) ve WiFi 6E'yi de destekler. Diğer özellikler arasında 32 GB'a kadar RAM, 1 TB'a kadar PCIe depolama alanı ve iki adet USB-C 3.2 Gen 2 bağlantı noktası (ancak bir Intel ürünü olduğu için Thunderbolt 4 yok) bulunur.

İçeride, dizüstü bilgisayar Windows 11 Pro ile önceden yüklenmiş olarak gelir ve Lenovo, AI tabanlı 5MP web kamerası otomatik çerçeveleme ve dizüstü bilgisayarın üç mikrofonlu kurulumu tarafından desteklenen akıllı gürültü bastırma gibi bir dizi işbirliği özelliği için Qualcomm'a güvenir. Hassas verileri meraklı gözlerden korumak için başka yere baktığınızı algıladığında dizüstü bilgisayarın ekranını otomatik olarak karartan veya kapatan bir insan varlığı algılama özelliği bile vardır.

Artık Lenovo ThinkPad X13'lerin hedef kitlesi olmadığımı kesin olarak biliyorum ve muhtemelen kendime bir Snapdragon dizüstü bilgisayar almazdım çünkü çoğu zaman oyunları (hatta sıradan olanları) çalıştıramazlar. Ancak cihazla geçirdiğim kısa süre içinde sevecek çok şey buldum. Tasarımı ThinkPad standartlarına göre bile zariftir ve magnezyum kasası önemli bir ağırlık eklemeden dayanıklılık sağlar. Tabii ki, gerçek dünya pilinin 28 saat olduğu ve bunun günlerce sürmesi gerektiği iddia ediliyor (dizüstü bilgisayarın Lenovo'nun rakamlarını alabileceğini varsayarsak).

Dizüstü bilgisayarla geçirdiğim kısa süre içinde fark ettiğim tek sorun, dokunmatik yüzeyin istediğimden daha yumuşak ve süngerimsi olması. Bu bir ThinkPad olduğundan, her zaman Lenovo'nun imzası olan TrackPoint nub'unu kullanabilirsiniz. Neyse ki, X13'ün klavyesi net bir his ve çok sayıda tuş vuruşuna sahip, bu nedenle ThinkPad modunda çok fazla öğrenme eğrisi olmamalıdır.

Dizüstü bilgisayarın ekranı, düşük güçlü bir ekran için çok parlak ve yakınlaştırma ve uzaklaştırma çok agresif bir dokunuş olsa da, kafamı ileri geri hareket ettirdiğimde otomatik çerçeveli kamera bir cazibe gibi çalışıyor. Yüz tanıma ve Windows Hello yüz oturum açma için yerleşik bir kızılötesi kamera bile elde edersiniz. App Assure programı ile kurumsal müşteriler, şirketin tüm kurumsal yazılımlarının X13'ün Arm tabanlı işlemcilerinde sorunsuz çalışmasını sağlamak için doğrudan Microsoft'tan yardım alabilir.

Dolayısıyla Snapdragon 8cx Gen 3 ile Lenovo'nun bu çipi ilk kez bir ThinkPad'e yerleştirme arzusu arasında, önceki Snapdragon makinelerinde Windows'un mütevazı alımına rağmen, muhtemelen ARM tabanlı Windows dizüstü bilgisayarlar için yeni bir çağa bakıyoruz.

ThinkPad X13s'in Mayıs ayında 1.100 dolardan başlayan fiyatlarla satışa çıkması planlanıyor.

Son Haberler