Messenger Artık Sesli ve Görüntülü Aramalarınızı Şifreleyecek

Messenger Artık Sesli ve Görüntülü Aramalarınızı Şifreleyecek
Facebook, bir süredir test ettiği uçtan uca (E2E) şifreli sesli ve görüntülü görüşmeleri Messenger hizmetinde kullanıma sunmaya başladı. Messenger,...

Facebook, bir süredir test ettiği uçtan uca (E2E) şifreli sesli ve görüntülü görüşmeleri Messenger hizmetinde kullanıma sunmaya başladı. Messenger, gönderdiğiniz tüm yazılı mesajlarda zaten E2E şifrelemesi sağlıyor, ancak bu son güncelleme, iletişiminizin sesli ve görsel yönünü korumaya yardımcı olacak. Bu güncellemeye ayrıca, kaybolan mesajlar için yenilenen kontroller de dahildir, böylece kullanıcılar, mesajlarının ne kadar süreyle kalmasını istedikleri konusunda daha fazla seçeneğe sahip olurlar.

Açık olmak gerekirse, Facebook normal mesajlarınızı şifrelemez, bunun yerine mevcut sohbette 'i'ye dokunmanız ve 'Gizli konuşmaya git'e basmanız gerekir; oraya gönderilen tüm mesajlar şifrelenir. Bugünden itibaren bu gizli konuşma pencereleri bir arama seçeneği ve bir video seçeneği ile gelecek, E2E şifrelemesinden yararlanmak için bu öğeleri gizli bir konuşmadan seçmelisiniz.

Facebook, beş yıl önce gizli görüşmeler başlattı ancak COVID-19 nedeniyle, yapılan sesli ve görüntülü aramaların sayısında bir artış gördü. Bu nedenle, kullanıcılara daha fazla mahremiyet sağlamak ve insanların Facebook markasına daha fazla güven duymasına yardımcı olmak için bu hizmetleri gizli konuşma penceresinden sunmanın faydalı olacağına karar verdi.

Kaybolan mesajlar, gizli konuşmalara özgü başka bir seçenektir. Bugünkü güncellemeyle birlikte, kullanıcılara bir mesajın ne kadar süreyle kalmasını istedikleri konusunda daha fazla seçenek verilecek; Artık mesajların beş saniye ile 24 saat arasında herhangi bir yerden kaybolmasını seçebilirsiniz.

Gelecek güncellemelerde Facebook, Messenger'da uçtan uca şifreli grup sohbetlerini ve aramalarını etkinleştirecek ve ayrıca Instagram DM'leri için uçtan uca şifrelemeyi etkinleştirecek. Bazı kullanıcılar bu seçenekleri herkese açık olarak yayınlanmadan önce görebilir ve yalnızca birkaç hafta içinde görünmeye başlayabilir.

Son Haberler