2023 yılının ilk yarısında en çok satan akıllı telefonlar belli oldu

2023 yılının ilk yarısında en çok satan akıllı telefonlar belli oldu
Cep telefonu pazarının "en"leri belli oldu. 2023 yılının ilk yarısında en çok satan telefon modelleri kendini belli etti. İşte 2023 yılının en çok satan akıllı telefonu...

Omdia'nın bildirdiğine göre, iPhone 14 Pro Max, geçtiğimiz yıl piyasaya sürülmesi sırasında yaşanan tedarik zinciri sorunlarının ardından 2023'ün ilk yarısında piyasaya en çok sevk edilen akıllı telefon oldu. Şirketin Akıllı Telefon Modeli Pazar Takibi araştırmasına göre Apple 26,5 milyon adet iPhone 14 Pro Max modeli dağıttı.

İlginç bir şekilde, iPhone 14 Pro, iPhone 13 ve iPhone 13 de listenin üst sıralarında yer aldığından dolayı, en çok pazara sevk edilen diğer akıllı telefonlar da Apple'dan geliyor. Beşinci sırada ise Samsung'un Galaxy A14 modeli yer alıyor. Apple, geçtiğimiz yıla kıyasla daha az iPhone sattı ancak Pro Max modeli en yüksek başarısını yakaladı.

Omdia'ya göre iPhone 13, 33,7 milyon adet sevkiyatla 2022'nin ilk yarısında en popüler iPhone olmuştu. Ancak ikinci sırada yer alan iPhone 13 Pro Max, mevcut iPhone 14 Pro Max'ten 3,5 milyon daha az, 23 milyon adet sattı. Ayrıca, Apple daha az iPhone satmış olsa da, Pro sürümleri standart modellerden çok daha pahalı olduğundan muhtemelen daha fazla gelir elde ettiği tahmin edilebilir.

Aşağıdaki tabloda, hem 2023, hem de 2022 yılının ilk yarısında en fazla sevk edilen ilk 10 telefonu görüyorsunuz.

a9ljmztn-0fk2.png

Omdia'nın belirttiği üzere "Küresel akıllı telefon pazarı, ekonomik durgunluk ve ikinci el akıllı telefon pazarının genişlemesi, orta ve alt düzey pazarın daralması nedeniyle negatif bir büyüme kaydediyor. Öte yandan premium akıllı telefon pazarı, Apple'ın premium modellerine yönelik yenileme talebinin güçlü kalması nedeniyle istikrarlı bir şekilde artıyor." Araştırma, premium akıllı telefonların gelişmekte olan pazarlarda büyüdüğünü gösteriyor.

Araştırma, genel küresel akıllı telefon sevkiyatlarının bu yıl da düşmeye devam edeceğini, ancak premium pazarın artmaya devam edeceğini öneriyor.

Son Haberler