Nasa'nın Perseverance Mars Gezgini, Su İle Temas Halinde Olduklarına Dair İşaretler İçeren Kaya Örneği Topladı

Nasa'nın Perseverance Mars Gezgini, Su İle Temas Halinde Olduklarına Dair İşaretler İçeren Kaya Örneği Topladı
NASA'nın Perseverance Mars gezgini, uzun bir süre boyunca suyla temas halinde olduklarını gösteren işaretlerle birlikte iki kaya örneği topladı ve Kızıl...

NASA'nın Perseverance Mars gezgini, uzun bir süre boyunca suyla temas halinde olduklarını gösteren işaretlerle birlikte iki kaya örneği topladı ve Kızıl Gezegen'deki eski yaşam durumunu güçlendirdi.

Görev için proje bilimcisi Ken Farley Cuma günü yaptığı açıklamada, "İlk kayalarımız potansiyel olarak yaşanabilir bir sürdürülebilir ortamı ortaya koyuyor gibi görünüyor" dedi. "Suyun uzun süredir orada olması çok önemli."

Altı tekerlekli robot, 6 Eylül'de "Montdenier" olarak adlandırılan ilk örneğini ve 8 Eylül'de aynı kayadan ikinci "Montagnac" örneğini topladı.

Çapı bir kalemden biraz daha geniş ve yaklaşık altı santimetre uzunluğunda olan her iki numune de şimdi gezicinin iç kısmındaki sızdırmaz tüplerde saklanıyor.

Ağustos başında ilk numune toplama girişimi, kayanın Perseverance'ın sondajına dayanamayacak kadar ufalandığını kanıtladıktan sonra başarısız oldu.

Gezici, ekvatorun hemen kuzeyinde ve 3,5 milyar yıl önce bir göle ev sahipliği yapan Jezero Krateri olarak bilinen bir bölgede, Mars'taki koşulların bugüne göre çok daha sıcak ve yağışlı olduğu bir bölgede çalışıyor.

İlk örnekleri sağlayan kayanın bileşim olarak bazaltik olduğu ve muhtemelen lav akıntılarının ürünü olduğu bulundu.

Volkanik kayaçlar, radyometrik tarihlemede yardımcı olan kristal mineraller içerir.

Bu da bilim adamlarının, kraterin ne zaman oluştuğu, gölün ne zaman ortaya çıkıp kaybolduğu ve iklimin zaman içinde nasıl değiştiği gibi bölgenin jeolojik tarihinin bir resmini oluşturmasına yardımcı olabilir.

NASA jeologu Katie Stack Morgan bir basın toplantısında, "Bu kayalarla ilgili ilginç bir şey de, yeraltı suları ile sürekli etkileşim için işaretler göstermeleridir."

Bilim adamları, kraterin bir göle ev sahipliği yaptığını zaten biliyorlardı, ancak 50 yıl kadar kısa bir süre boyunca sel sularının krateri doldurduğu bir "tavada parlama" olma olasılığını dışlayamadılar.

Artık yeraltı suyunun çok daha uzun süredir mevcut olduğundan daha eminler.

Stack Morgan, "Bu kayalar uzun süre su yaşadıysa, bu kayaların içinde eski mikrobiyal yaşamı destekleyebilecek yaşanabilir nişler olabilir" diye ekledi.

Kaya çekirdeklerindeki tuz mineralleri, antik Mars suyunun küçük kabarcıklarını hapsetmiş olabilir.

Stack Morgan, "Tuzlar, burada, Dünya'daki eski yaşam belirtilerini korumak için harika minerallerdir ve aynı şeyin Mars'taki kayalar için de geçerli olabileceğini umuyoruz" diye ekledi.

NASA, 2030'larda Avrupa Uzay Ajansı ile ortak bir görevde derinlemesine laboratuvar analizi için örnekleri Dünya'ya iade etmeyi umuyor.

Son Haberler