iPhone kamerası kullanarak yükseklik ölçme

iPhone kamerası kullanarak yükseklik ölçme
Apple iPhone'lar pek çok kişinin farkında olmadığı birçok gizli özelliğe sahiptir. Bu özelliklerden biri de arka kameranın yanında bulunan LiDAR tarayıcıdır. Bu özellik, iPhone'un kamerasını kullanarak birinin boyunu anında ölçmek için kullanılabiliyor.

LiDAR veya Işık Algılama ve Mesafe Ölçümü, kullanıcıların çevrenizi taramasına ve haritalamasına olanak tanır. Radara benzer bir şekilde çalışır, sadece mesafeleri ve derinliği değerlendirmek için lazer kullanır.

LiDAR ya da Light Detection and Ranging, kullanıcıların çevrenizi taramasına ve haritalandırmasına olanak tanır. Radara benzer bir şekilde çalışır, yalnızca mesafeleri ve derinliği değerlendirmek için lazerler kullanır. Burada her iPhone'un bir LiDAR tarayıcısı ile gelmediğini belirtmek önemlidir. Bu özellik yalnızca iPhone 12, iPhone 13 ve iPhone 14 modellerinin Pro modellerinde mevcuttur. Bunlar arasında Apple iPhone 12 Pro ve Pro Max, iPhone 13 Pro ve Pro Max ve iPhone 14 Pro ve Pro Max modelleri yer alıyor.

Yüksekliği anında ölçme özelliği iPhone'unuzdaki Measure uygulaması ile çalışır. İşte Apple iPhone'u yükseklik ölçmek için nasıl kullanacağınıza dair adım adım bir kılavuz:

Adım 1- iPhone'unuzda Measure uygulamasını açın

Adım 2- iPhone'u, ölçmek istediğiniz kişi ekranda tepeden tırnağa görünecek şekilde konumlandırın.

Adım 3- Bir süre sonra, kişinin başının (veya saçının ya da şapkasının) üst kısmında bir çizgi belirir ve çizginin hemen altında boy ölçümü gösterilir. Ölçümün fotoğrafını çekmek için Fotoğraf Çek düğmesine dokunun.

Adım 4- Fotoğrafı kaydetmek için sol alt köşedeki ekran görüntüsüne dokunun.

Adım 5- Ardından, Bitti'ye dokunun ve ardından Fotoğraflara Kaydet veya Dosyalara Kaydet'i seçin.

Adım 6- Boy ölçümü görüntüsüne istediğiniz zaman iPhone'daki Fotoğraflar veya Dosyalar'dan kolayca erişebilir ve paylaşabilirsiniz.

Ölçümü tekrar almak için iPhone'unuzu bir süreliğine başka yöne çevirin. Bu, yüksekliği sıfırlayacaktır ve tekrar gitmeye hazırsınız.

Bu arada, iPhone 15 Ultra'nın görselleri çevrimiçi olarak ortaya çıktı. Apple Insider tarafından paylaşılan görüntüler, Apple iPhone 15 Ultra'nın kavisli kenarlarını gösteriyor. Mevcut iPhone modelleri, iPhone 12 ile çıkış yapan düz kenarlı bir tasarımla geliyor. Bu tasarımın iPhone 15 serisi ile değişmesi muhtemel. iPhone 15 Ultra ile gelen bir diğer değişiklik ise ön taraftaki çift kamera.

Son Haberler