Mutfaktaki üç malzeme çaydanlık kirecini söküp atıyor! Işıl ışıl çaydanlığın sırrı burada

Mutfaktaki üç malzeme çaydanlık kirecini söküp atıyor! Işıl ışıl çaydanlığın sırrı burada
Özellikle kahvaltıların vazgeçilmezlerinden biri olan çaydanlıklar zamanla sararmakta ve dibi kireçlenmektedir. Bunun önüne geçmek adına ise birkaç etkili yöntem ve püf noktası bulunmaktadır.

Türk kültürünün vazgeçilmez içeceği olan çay, kahvaltılar ve 5 çaylarının ayrılmaz bir parçasıdır. Ancak zaman içinde kullanılan çaydanlıklar sararır ve kireç birikintileri oluşturur, bu da temizlik işini zorlaştırır. Ancak çaydanlıkları temizlemenin bazı etkili yöntemleri ve püf noktaları vardır.

Çaydanlıkları hızlı ve etkili bir şekilde temizlemek isteyenler için hayat kurtarıcı olabilecek pratik yöntemler mevcuttur. Sararmış ve kireç birikintileriyle kaplanmış çaydanlıkları temizlemenin en iyi yollarından biri, limon tuzu ve limon kullanmaktır. İlk olarak çaydanlığınızı suyla doldurun ve içine bir yemek kaşığı limon tuzu ekleyin. Ayrıca, 2-3 dilim limonu çaydanlığa ekleyin. Daha sonra çaydanlığı ocağa koyarak iyice kaynatın.

kireç

Çaydanlığınız kaynadıktan sonra, dibinin temizlendiğini ve kireç birikintilerinin kaybolduğunu göreceksiniz. Kaynarken yaklaşık 5 dakika bekledikten sonra ocağın altını kapatın. Çaydanlığın biraz soğumasını bekledikten sonra içini ve dışını bir süngerle temizleyin.

Başka etkili bir temizleme yöntemi karbonat ve sirke karışımını kullanmaktır. İlk olarak çaydanlığınıza biraz su koyun ve kaynatın. Daha sonra kaynar suya karbonat ve sirke ekleyin, ardından çaydanlığı yıkayarak temizleyin ve kurulayın.

Son Haberler