Netflix, iPhone ve iPad için Uzamsal Ses Desteğini Sunuyor: Bilmeniz Gereken Her Şey

Netflix, iPhone ve iPad için Uzamsal Ses Desteğini Sunuyor: Bilmeniz Gereken Her Şey
Netflix nihayet iOS ve iPadOS uygulamaları için Uzamsal Ses uyumluluğunu kullanıma sunuyor. Yeni işlev, iPhone ve iPad modellerinde kullanıcılara sunulacak...

Netflix nihayet iOS ve iPadOS uygulamaları için Uzamsal Ses uyumluluğunu kullanıma sunuyor. Yeni işlev, iPhone ve iPad modellerinde kullanıcılara sunulacak ve yalnızca AirPods Pro ve AirPods Max ile çalışacak. Netflix'in ilk olarak Ocak ayında iOS uygulamaları için Spatial Audio desteğini test ettiği bildirildi. Netflix'in Uzamsal Ses özelliğinin bir Netflix sözcüsü tarafından onaylandığı ve uygulama için iOS 14 ve iPadOS 14 veya üzeri sürümlerde kullanıma sunulduğu bildirildi. Bu özellik, yönlü ses filtreleri kullanarak sürükleyici bir deneyim sağlar. Apple, Mayıs ayında iOS 14.6 veya üstünü çalıştıran belirli cihazlar için Uzamsal Ses'i tanıttı.

9to5Mac tarafından hazırlanan bir rapora göre, bir Netflix sözcüsü, video akış platformunun iOS uygulamalarına Uzamsal Ses desteği eklediğini doğruladı. iPhone ve iPad modellerinin kullanıcıları, AirPods Pro ve AirPods Max'i kullanırken yeni ses işlevselliğini deneyimleyebilmelidir. Sözcü ayrıca, yeni işlevin iOS 14 veya daha yüksek sürümlerdeki kullanıcılar için mevcut olacağını da doğruladı. Netflix'in Uzamsal Ses işlevi ilk olarak Reddit'teki kullanıcılar tarafından ve sonunda Fransız yayını iGeneration tarafından bildirildi.

Ocak ayında ilk olarak Netflix'in iOS uygulaması için Spatial Audio desteğini test ettiği bildirildi.

Kullanıcılar, Kontrol Merkezindeki bir düğme aracılığıyla Uzamsal Ses işlevini açabilir veya kapatabilir. Özelliğin iOS cihazlarda çalışması için Netflix sözcüsü, kullanıcıların uygulamanın en son sürümüne sahip olması gerektiğini belirtti. Güncellemenin aşamalı olarak kullanıma sunulması beklendiğinden, kullanıcıların henüz almamış olmaları durumunda güncellemeyi düzenli olarak kontrol etmeleri önerilir.

Apple, Mayıs ayında WWDC 2021 etkinliğinde Spatial Audio'yu tanıttı. Ayrıca tüm Apple Music aboneleri için Lossless Audio ve Dolby Atmos desteğini ücretsiz olarak kullanıma sundu. Uzamsal Ses, ses kaynağının konumunu sabitlemek için jiroskop ve ivmeölçer gibi donanımların kullanılmasına izin verir. Bu sayede, kullanıcı başını sola veya sağa hareket ettirir veya eğerse, sesin konumu da değişerek kullanıcılara sesin sabit bir yerden geldiği izlenimini verir.

Son Haberler