Netflix'i Dolandıran Çalışanlar Mahkemede Hesap Verecek!

Netflix'i Dolandıran Çalışanlar Mahkemede Hesap Verecek!
Dünyanın en fazla aboneye sahip dijital içerik platformu Netflix, dolandırıcılık davası ile gündeme geldi. Eski çalışanlarının şirketin verilerini...

Dünyanın en fazla aboneye sahip dijital içerik platformu Netflix, dolandırıcılık davası ile gündeme geldi. Eski çalışanlarının şirketin verilerini başkalarıyla paylaştığı ve bundan kazanç elde ettiği öğrenildi. Şirketin mali tablosu ve çeşitli finansal veriler kamuoyuna açıklanmadan önce, çalışanlar bu verileri tanıdıklarına söylüyor ve ona göre işlem yapmasını sağlıyorlardı. Halka açık bir şirket olmasından ötürü bu tarz düşüş ve artışlardan yararlanarak borsada milyonlarca dolar kazanç elde ettiler. Eğer Netflix'in verileri olumlu yönde ise bu veriler açıklanmadan önce tanıdıklarına hisse satın almaları gerektiğini söylüyorlarmış. Durum fark edildiğinde ise bu skandalın sonuca kavuşturulması adına mahkemede hesap verecekleri öğrenildi.

3 Milyon Dolar Kazanmışlar

Hisset alıp satarak 3 milyon dolar kazanç elde eden 2 eski Netflix çalışanı, şimdilerde yapacakları savunmayı düşünüyor. Şirketin yanı sıra yatırımcıları da dolandırmış olan bu isimler, dünya çapında yankı uyandırdılar. Bu olay sonrasında Netflix hisselerinin ufak bir kayba uğradığı tahmin edildi. Gelinen son noktada şirketin eski çalışanların işine son verdiği ve bununla da kalmayıp davacı olduğu öğrenildi.

Eski Çalışanlar Tazminat Ödeyecek mi?

Eğer Netflix'in davası sonuç verir ise eski çalışanlar tazminat ödeyebilir. Bu durumda da ödenecek bedelin kazançla bağlantılı olması bekleniyor. Kazancın üstüne de dolandırıcılık için bir bedel eklenirse o zaman ciddi bir yaptırım ile karşılaşılacaktır. Şirket, hızlı ve emin adımlarla yaptığı yükseliş sonrasında şaşırılacak bir olayla karşı karşıya kaldı. Tüm bu ihtimaller ışığında Netflix'in halka açık şirketinin bu ihmalle karşılaşması herkesi üzdü.

Netflix Davası Nasıl Sonuçlanacak?

Davanın sonuçlanması için çeşitli görüşmeler gerçekleştiriliyor. Netflix ve iki eski çalışanın ifadeleri alındıktan sonra genel dava görülecek. Mahkemenin nasıl bir karar vereceği ise o an belli olacak. Yüksek ihtimalle bir ceza verilecek fakat cezanın boyutu bilinmiyor. Konuyla ilgili en güncel gelişmeleri ise yine buradan takip edebileceksiniz. Netflix, sahip olduğu milyonlarca abone ile trend olan bir şirketti. Ancak son zamanlarda yaşanılan bazı olaylar şirketi zor duruma soktu. Bu durumdan kurtulmaları için ise şirketin bir an önce kendini temize çıkarması gerekiyor. Böyle bir olaya sessiz kalmayarak tepkisini ortaya koyması da güzel bir gelişme. Dünyaca ünlü pek çok diziye ve filme ev sahipliği yapması nedeniyle insanların güvenini fazlasıyla kazanmışa benziyor. Ancak konuyla ilgili nasıl bir gelişme yaşanacağını kimse bilmemekte. Umarız ki hak edilen ceza verilir ve adalet yerini bulur. Yatırımcıların zarara uğraması veya onların maddi kayıplar yaşamasında eski çalışanların parmağı dahi olabilir.

Son Haberler