Nintendo, Mario ve Zelda'nın geliştiricisini aldı

Nintendo, Mario ve Zelda'nın geliştiricisini aldı
Nintendo, yaklaşık 40 yıldır proje ortağı olan SRD Co.'yu satın aldı. Nintendo, şirketle en son Game Builder Garage üzerinde çalışırken, satın almayla ilgili resmi rakamları açıklamadı. Açıklamaya göre, anlaşmanın 1 Nisan'da tamamlanması bekleniyor.

SRD (Sistem Araştırma ve Geliştirme), Nintendo'nun çözüm ortağıdır ve Nintendo tarafından sağlanan çeşitli oyunların geliştirilmesinden sorumludur. Kyoto ofisi Nintendo Geliştirme Merkezi içinde olmasına rağmen, şirketin Nintendo ile herhangi bir sermaye ilişkisi bulunmamaktadır.

1979'da Toshihiko Nakago tarafından kurulan stüdyo, ilk olarak 1983'te Donkey Kong'u geliştirdi. Ancak Mario ve Zelda gibi bir dizi Nintendo franchise oyunu ile popüler hale gelen SRD; son zamanlarda ise The Video Game Workshop, Animal Crossing: New Horizons, Ring Fit Adventure ve Super Mario Maker 2 gibi yapımlar üzerinde çalıştı.

Nintendo CEO'su Shuntaro Furuaka, şirketin son finansal sonuçlarını sunarken, Nintendo'nun "alışkanlıklarından çok uzak şirketleri satın aldığı" iddiasını reddetti. Furuaka'nın düşüncesine göre, bu satın alma çok akıllıca bir hamleydi. Çünkü SRD yalnızca uzun süreli bir ortak değil, aynı zamanda Nintendo'nun konsol tarihinin önemli bir parçası.

Son Haberler