2. el araba satışlarında büyük kriz! Satışlar dibe çöktü

2. el araba satışlarında büyük kriz! Satışlar dibe çöktü
İkinci el araba satışları büyük bir kriz ile karşı karşıya. Ortaya çıkan raporlara göre 2. el otomobil pazarı, yalnızca bir ay içerisinde yarı yarıya düştü. Fakat buna rağmen araç fiyatlarında herhangi bir değişiklik gözlenmedi. İşte detaylar...

İkinci el otomobil pazar araştırma şirketi Indicata, temmuz ayına ilişkin verilerini yayınladı. Yayınlanan veriler, ikinci el pazarında çok ciddi daralma olduğunu gözler önüne serdi. Öyle ki ikinci el araç satışları, Temmuz 2022'de 102 bin 806 adet olarak kayıtlara geçti. Bu satış rakamı, Haziran 2022'den yüzde 45, Temmuz 2021'den yüzde 29, son 3 yılın temmuz ayı ortalamasından ise yüzde 41 düşüktü.

İlandan tamamen kaldırılan ilanları satılmış olarak kabul eden verilere baktığımızda, ilana çıkarılan araçların yalnızca yüzde 36'sının satıldığını görüyoruz. Bunların yüzde 81'ini binek otomobiller, yüzde 19'unu ise hafif ticari araçlar oluşturdu. Geçtiğimiz ay ilana çıkarılan ikinci el araçların sayısı ise 284 bin 87 olarak kayıtlara geçti.

2-el-araba-satislarinda-buyuk-kriz-satislar-dibe-coktu-2.jpg

Satışlar azalsa da fiyatlarda değişiklik olmadı!

Indicata'nın verilerine göre satışların düşmesi, satıcıların fiyatları düşürmesine neden olmadı. 71 bin 950 adet ilan üzerinde inceleme yapan araştırmacılar, kayda değer bir fiyat düşüşü gerçekleşmediğini tespit ettiler. Peki Temmuz 2022'de el değiştiren otomobillerin özellikleri nelerdi? Gelin hep birlikte, rapordaki detaylara bakalım.

Temmuzda en çok dizel otomobil satıldı!

Yapılan araştırmalar, geçtiğimiz ay en çok rağbet gören otomobillerin dizel motora sahip olanlar olduğunu görüyoruz. Zira geçtiğimiz ay satılan araçların yüzde 62,2'si, yani 63 bin 934 tanesi dizel motorluydu. Dizel otomobilleri yüzde 34,6 pay, yani 35 bin 590 tane satış ile benzinli araçlar takip etti. 1.541 adet hibrit otomobilin satıldığı temmuz ayında, yalnızca 149 adet elektrikli otomobil satılabildi.

2-el-araba-satislarinda-buyuk-kriz-satislar-dibe-coktu-3.jpg

Vatandaşın tercihi yeni otomobiller oldu

Indicata araştırması, vatandaşın yeni otomobillere ilgi gösterdiğini gözler önüne serdi. Zira ikinci el otomobil ve hafif ticari araç satışlarının yüzde 35,1'i, 0-4 yaş arası modellerden oluşuyordu. Ayrıca geçen ay 32 bin 593 adet C segment otomobil satıldı. Bu istatistik, vatandaşın düşük vergi nedeniyle uygun fiyatlı araçlara ilgi göstermeye devam ettiğini ortaya koyuyor. Tüm bunlara ek olarak, satılan otomobillerin en çok 71 bin ila 90 bin kilometre aralığında olduğunu belirtelim.

Son Haberler