Huawei elektrikli otomobili AITO M7'yi tanıttı

Huawei elektrikli otomobili AITO M7'yi tanıttı
Huawei ve Seres'in ortaklaşa yürüttüğü proje meyvelerini bir bir vermeye başladı. AITO M7 isimli yeni SUV modeli lansman sonrası 20.000 ön talep ile adeta rekor kırdı.

Çinli teknoloji devi Huawei, bundan bir süre önce Çinli otomobil üreticisi Seres ile ortaklığa gitmiş ve AITO isimli otomobil markasını resmileştirmişti. 2022'nin başında ise ilk elektrikli otomobili AITO M5'i tanıtan şirket, bu aracın ilk 5 gününde 6.000 sipariş aldığını duyurmuştu. Şimdiyse Huawei'den yine çok konuşulacak bir hamle geldi.

Huawei, bugün düzenlediği bir etkinlikte yepyeni elektrikli otomobili AITO M7'yi tanıttı. Lüks, üst düzey özelliklerle donatılmış ve 6 koltuklu bir yapıya sahip üst düzey bir SUV olarak karşımıza çıkan otomobil, sunduğu özelliklerle de dikkat çekmeyi başaracak gibi görünüyor. AITO M7 tanıtımının üzerinden çok az bir süre geçmesine rağmen 20.000 sipariş alarak adeta rekorları alt üst ettti.

Huawei elektrikli otomobili AITO M7'yi tanıttı

AITO M7'nin dış tasarımı, oldukça iri ve ilk görüşte dikkat çeken bir yapıda. Düz çizgilerle bezenmiş ızgaraya sahip olan M7, dikey sis farlarıyla hoş bir uyum içerisinde olan şerit LED gündüz aydınlatması ile geliyor. Gövdeye gömülü kapı kollarına sahip olan SUV, arka kısımda ise TOGG benzeri aydınlatmaya sahip.

AITO M7'yi benzersiz kılan özellikleri, aracın iç kısmında yer alıyor. HarmonyOS Akıllı Kokpit'in kullanıldığı otomobil, 10.25 inç büyüklüğünde kavisli LCD gösterge paneline sahip. Aracın bilgi-eğlence ekranı ise 15.6 inç büyüklüğünde ve 2K çözünürlük sunuyor. Bu ekran, Huawei Video, Huawei Music, NetEase Cloud Music ve Himalaya gibi uygulamaların tümünü sunuyor. Ancak her şey bundan ibaret değil. Otomobildeki HarmonyOS yazılımı, bu otomobilin Huawei markalı akıllı telefonlar, akıllı saatler ve tabletlerle kolaylıkla eşleştirilmesini ve anlık veri aktarımı yapılabilmesini sağlıyor. Yani Huawei telefonlardaki her şey aynı anda AITO M7'de bulunacak. Bunlarla birlikte, bu otomobilde yerleşik sesli asistan olduğunu, araçla ilgili tüm kontrolün bu asistan aracılığıyla yönetilebileceğini belirtelim.

Huawei elektrikli otomobili AITO M7'yi tanıttı

AITO M7, sahip olduğu teknolojik donanımlarla da tüketiciyi memnun edecek. Zira şirket, yeni otomobilinde iki adet 40 watt destekli kablosuz şarj pedi, iki adet de 66 watt destekli kablolu şarj girişi imkanı sunulduğunu belirtti. Böylelikle AITO M7, aynı anda 4 akıllı telefonu şarj edebilecek. Üstelik bu otomobilde sıfır yer çekimi koltukları da mevcut. Peki bu ne demek?

Huawei elektrikli otomobili AITO M7'yi tanıttı

AITO M7'nin koltukları, sektörde ilk olan sıfır yer çekimi özelliği ile geliyor. Koltuğun yan tarafına bir kez dokunulmasıyla kullanılabilir olabilen teknoloji, koltuk açısını 113 dereceye ayarlıyor. Huawei mühendisleri, aldıkları patent ile bu koltuğa oturan bir kişinin vücudundaki tüm basıncı dengeliyor ve otomobildeki sarsıntının etkilerini sıfırlıyor. Bu koltuklardan birine oturduğunuzda, evinizde yatıyor hissiyle karşılaşacaksınız.

Huawei elektrikli otomobili AITO M7'yi tanıttı

AITO M7, motor özellikleriyle de dikkat çekecek gibi görünüyor. Huawei'nin DriveONE isimli teknolojisinin kullanıldığı SUV, yakıtı yolda gitmek için değil, elektrik motorunu şarj etmek için kullanıyor. Huawei tarafından yapılan açıklamalara göre M7, 1.100 km'ye ulaşan menziliyle dikkat çekecek.

AITO M7, 47.780 dolar ila 56.720 dolar aralığında değişen fiyatlarla satın alınabilecek.

Son Haberler