TOGG'u fahiş fiyatlara satmak isteyenler karşısında Bakanlık harekete geçti

TOGG'u fahiş fiyatlara satmak isteyenler karşısında Bakanlık harekete geçti
İlan sitelerine düşen Togg T10X'ler "teklif usulü" ile satılmaya başlanırken, Ticaret Bakanlığı hemen harekete geçti.

Türkiye'nin Otomobili Girişimi Grubu (Togg) tarafından teslimatları hızlanan T10X, daha şimdiden ilan sitelerine düşmeye başladı. Satıcılar, Ticaret Bakanlığı tarafından bir süredir uygulanmakta olan "ikinci el araç için ilan fiyatı sıfırından yüksek olamaz" düzenlemesine aykırı davranmamak adına 1 milyon 500 bin TL değer biçtikleri otomobilleri, kelimenin tam anlamıyla açık artırmaya çıkardılar. İlan sahipleri, teklif usulüyle satış yapılacağını söylüyorlar.

Şunu rahatlıkla dile getirebiliriz ki Togg T10X fiyatı, piyasa koşullarına göre uygun kaldı. Bugün "gırtlak dolu" olarak tabir edilen Togg T10X için satın alma hakkına sahip olan vatandaşlar, 1 milyon 563 bin 500 TL karşılığında bu araca sahip olabiliyorlar. İşte cebinde parası olan ve Togg T10X satın almaya hak kazanan "fırsatçılar", bu durumu da avantajlarına kullanmaya başladılar. Tabi Ticaret Bakanlığı da yaşananların farkında.

İşte o ilanlardan bir tanesi:

Popüler ilan sitesinde denk geldiğimiz bir ilana ait ekran görüntüsünü yukarıya bıraktık. Bir vatandaş, 8.029 kilometrede olduğunu söylediği Togg T10X için 1.5 milyon TL istiyor. İlan, genel görünüş açısından Ticaret Bakanlığı düzenlemelerine uygun. Peki gerçekten de öyle mi?

Aynı ilan için yazılan açıklamalara baktığımızda ise dikkat çeken bir durumla karşılaşıyoruz. Araç sahibi, full donanıma sahip olduğunu söylediği otomobil için kaplama yaptırdığından bahsediyor. Burada da herhangi bir sorun yok. Ancak ilandaki şu detay dikkat çekici: "Piyasa şartlarına uygun teklif veriniz". Buradan, ilanda yazan 1.5 milyon TL'lik fiyatın sadece göstermelik olduğunu anlayabiliriz. Başka bir Togg T10X ilanındaki açıklamaya ait ekran görüntüsünü hemen aşağıya bırakıyoruz.

Ticaret Bakanlığından Togg T10X fırsatçıları ile ilgili açıklama

Togg T10X fırsatçıları, Ticaret Bakanlığının dikkatinden kaçmadı. Yapılan açıklamada, Togg markasının fırsatçıların basit oyunlarına alet edilemeyeceği ifade edildi. Konuyla ilgili harekete geçildiğinden bahseden bakanlık yetkilileri, konuyla ilgili caydırıcı tedbirler alınacağını duyurdu. Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz.

Son Haberler