Pixel 6 Tensor Çipi, Farklı Bir Konfigürasyona Sahip Olabilir

Pixel 6 Tensor Çipi, Farklı Bir Konfigürasyona Sahip Olabilir
Google'ın 2021 amiral gemisi akıllı telefon serisi, şirket içi Tensor çipi tarafından desteklenecek. Mountain View şirketi, bilgi işlem kaynakları yerine...

Google'ın 2021 amiral gemisi akıllı telefon serisi, şirket içi Tensor çipi tarafından desteklenecek. Mountain View şirketi, bilgi işlem kaynakları yerine yapay zeka ve makine öğrenimini kullanmaya öncelik vermesi dışında işlemci hakkında fazla bir açıklama yapmadı. Pixel 6 Pro olarak adlandırılan en üst düzey model, görünüşe göre Geekbench kıyaslama web sitesinde ortaya çıktı.

Listeleme çeşitli nedenlerle sorgulanabilir. Google'ın çipi Samsung ile işbirliği içinde geliştirdiği söyleniyor. Görünüşe göre, Güney Koreli şirketin 5nm süreci kullanılarak üretilecek ve daha önceki bir rapora göre, teknik özellikler açısından Galaxy S21'in Exynos 2100'ünün altına yerleşecek. Geekbench girişi aksini gösteriyor.

Pixel 6 Tensör çipinde iki X1 çekirdeği bulunur

Tensör çipinin, 2.8Ghz'de saat hızına sahip iki Cortex X1 çekirdeği, 2.25Ghz'de çalışan iki orta seviye çekirdeğe ve 1.8GHz frekansında dört küçük çekirdeğe sahip olduğu iddia ediliyor.

Amiral gemisi Android telefonlar için tasarlanan mevcut Samsung ve Qualcomm yongaları, bir birincil çekirdek, üç orta çekirdek ve dört yüksek verimli çekirdeğe sahip olduğundan, bu biraz kabataslak geliyor.

Samsung ve Qualcomm'un yakında çıkacak premium SoC'leri - Exynos 2200 ve Snapdragon 898 - büyük olasılıkla bir Cortex X2 çekirdeğine sahip olacak. Kol Başına, Cortex-X2, X1'den yüzde 16 daha hızlıdır.

Değeri ne olursa olsun, sızıntı yapan Digital Chat Station bilgiyi doğruladı. Ayrıca çipin Mali-G78 GPU ile geleceğini iddia ediyor.

Muhtemelen bunu başarmak için Google, Qualcomm'dan çip mühendisi Leon Chang'ı bu yılın başlarında (sızdırıcı Roland Quandt aracılığıyla) yakaladı.

Geekbench'te ortaya çıkan iddia edilen Pixel 6 Pro varyantı 12 GB RAM'e sahip ve tek ve çok çekirdekli testlerde sırasıyla 414 ve 2.074 puan aldı. Karşılaştırma için, Snapdragon 888 destekli Galaxy Z Fold 3, aynı testlerde 1.113 ve 3.538 puan aldı.

Bilgilerin yasal olduğunu varsayarsak, Google ve Samsung çipi optimize ettikçe performans muhtemelen artacaktır.

Google, Pixel 6 ve 6 Pro'yu 19 Ekim'de tanıtabilir. Telefonlar yenilenmiş bir tasarım ve yeni kamera donanımı sunacak ve görünüşe göre Google'ın onlar için büyük umutları var ve onları yılın en iyi amiral gemisi akıllı telefon serilerinden biri haline getiriyor.

Son Haberler