Qualcomm'un Yeni Yonga Seti Snapdragon 898 Cihazları Uçuracak!

Qualcomm'un Yeni Yonga Seti Snapdragon 898 Cihazları Uçuracak!
Qualcomm, daha kaliteli performanslar verebilmesi adına son zamanlarda yeni bir yonga seti üzerinde çalışıyor. Akıllı telefonlarda çoğunlukla tercih edilen...

Qualcomm, daha kaliteli performanslar verebilmesi adına son zamanlarda yeni bir yonga seti üzerinde çalışıyor. Akıllı telefonlarda çoğunlukla tercih edilen Qualcomm, Snapdragon 898 ile teknoloji gündemini sarstı. Yakın zamanda pek çok üründe göreceğimiz ve bu yonga setinin vereceği güç merak ediliyor. İşlemcinin sahip olduğu performansla beraber ortalama %20'lik performans artışı da söz konusu olacak. Amiral gemisi telefonların vazgeçilmez işlemcisi olmak için gün sayıyor. Peki Snapdragon 898 ne zaman çıkacak? Qualcomm, çalışmaları tamamladıktan sonra çıkış tarihiyle ilgili bilgi de verecek. Ancak yonga setinin bu yıl çıkması beklenmiyor.

Qualcomm Snapdragon 898 Özellikleri

Snapdragon 898'in özellikleri saymakla bitmiyor. Henüz resmi duyuru yapılmış değil ancak yakın zamanda detaylı özellikleri de ortaya çıkacak. Sahip süper büyük, büyük ve küçük toplamda üç çekirdeğin kümelenmiş haliyle oluşacak. Cortex tabanlı çekirdekler ise farkını ortaya koyacaktır. Samsung'a ait 4nm çiplerden de bu esnada faydalanılacak. Yonga seti için önemli çalışmalar yürütülüyor. En üst düzey telefonlarda kullanılması beklenmekte. Son model olacağı için haliyle vereceği performansın yanı sıra güç ve belli başlı farklarla adından söz ettirecek. Qualcomm, bu yonga setinin hangi telefonlarda kullanımını sağlayacak merak ediliyor. Önümüzdeki sene, akıllı telefonlar açısından oldukça hızlı bir yıl olacak.

Snapdragon 898 Xiaomi'de Kullanılabilir

Öte yandan Snapdragon 898'in ilk kullanılacağı muhtemel telefon Xiaomi'ye ait olacak. Üstelik sene sonunda telefonun satışa sunulması dahi bekleniyor. Pek çok kişinin tahmin dahi etmeyeceği bu gelişmeden sonra gözler 2022 yerine 2021 yılı sonuna çevrildi. Xiaomi, lansmanla beraber duyuracağı yeni telefonu hakkında çok fazla bilgi vermiş değil. Çeşitli sızıntılarla da kısıtlı bilgiler elde ediliyor.

Samsung Üretecek!

Samsung, Qualcomm Snapdragon 898'i üreten şirket olacak. Ancak 2022 yılında Plus versiyonu çıkması bekleniyor. Snapdragon 898'in Plus versiyonu çıktığında onu Samsung üretmeyebilir. Farklı bir şirketin devrede olduğu belirtildi. Özellikle de söz konusu yonga seti Snapdragon 898+ SoC olduğunda işler çok daha farklı boyutlara ulaşıyor. TSMC Plus versiyonu üretme konusunda oldukça istekli. Eğer bir aksilik olmaz ise 2022 yılının Haziran ayına kadar TSMC'nin Snadpragon 898+ SoC'u üretmersi bekleniyor. Akıllı telefonların yaşayacağı değişim ve performans kazanımı ise teknoloji severleri heyecanlandırmaya yetti. İlk etap Aralık ayında gerçekleşecek. Sonrasında ise herkes Xiaomi'nin yeni telefonu nasıl bir performans sergileyecek merakla takip edecek. Eğer olumlu bir sonuç verirse ki performans skorları bunu gösteriyor, o zaman akıllı telefonlar adına yeni bir dönem başlayabilir. Söz konusu yeni Qualcomm yonga setinin akıllı telefonlardaki etkisini görmemize çok az bir zaman dilimi kaldı.

Son Haberler