Rusya Instagram Yasağı İçin Ek Süre Açıkladı! İşte Yasağın Devreye Gireceği Tarih!

Rusya Instagram Yasağı İçin Ek Süre Açıkladı! İşte Yasağın Devreye Gireceği Tarih!
Rusya'da Instagram yasağı ertelendi ve Rus kullanıcılar için bir tarih belirlendi. Buna göre, Rus kullanıcıların fazladan 48 saati olacak. Ukrayna'nın işgalinin ardından Rusya hala dünyanın tepkisini topluyor. Rusya, teknolojiden otomobile, gıdadan eğlence sektörüne kadar çok sayıda yaptırıma maruz kaldı. Daha önce Meta'nın nefret söylemi kararı Rusya için bardağı taşıran son damla oldu.

Rusya Instagram yasağına ilişkin kararı için yeni bir son tarih belirledi

Rusya'nın devlet iletişim ajansı Roskomnadzor bugün yaptığı açıklamada, Rusya'nın Instagram yasağı hakkında ayrıntılar verdi. Sonuç olarak, Instagram'a şu anda Rusya sınırları içinden erişilebilir. Ancak dün Meta grubunun Putin ve Rusya'ya yönelik nefret suçlarına izin verme kararı sonucunda platform engellendi. Roskomnadzor, bugün Instagram yasağı için bir son tarih belirledi. Sonuç olarak, Rus Instagram kullanıcılarının 14 Mart saat 12'ye kadar hesaplarından bilgi aktarmalarına izin verilecek. Instagram Başkanı Adam Mosseri, dün yayınladığı bir açıklamada Rusya'nın Instagram'ı yasaklama hareketini eleştirdi. Mosseri'ye göre, Rus Instagram kullanıcılarının %80'i Rus olmayan profilleri takip ediyor. Bu anlamda Rusya'nın bu hamlesi ülkedeki Insagram kullanıcıları için dünyanın geri kalanına açılan bir pencereyi kapatıyor. Ayrıca Rusya zaten bir dizi teknolojik işletme tarafından yaptırıma maruz kaldı.

3764.jpg

Rusya Ukrayna savaşına ilişkin kararlar ve yaptırımlar

Ukrayna ile uzun süredir devam eden bir savaşın ardından Rusya, 24 Şubat 2022'de sabah saat 6'da Ukrayna topraklarını işgal etmeye başladı. Tüm dünya Rusya'nın sadece Ukrayna'nın kuzeydoğudaki Donbass bölgesine müdahale edeceğine inanıyordu. Bu topraklarda bağımsızlıklarını ilan eden ve Rusya tarafından tanınan Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Lugansk Halk Cumhuriyeti'nin korunması için başlatılan operasyon, ardından Ukrayna'nın başkenti Kiev'i çevreleyen alana yayıldı. Dünyada birçok ülkenin ambargo uygulamaya başladığı Rusya, Batı dünyasındaki Swift sistemi gibi hayati bankacılık sistemlerinden de men edildi. Rus sporcuları, sanatçıları ve hatta Rus sanat eserlerini yasaklama girişimi giderek yaygınlaşıyor. Rusya ise cezai yaptırımların uygulanmasına rağmen ele geçirilen toprakları terk etmeyi reddediyor.

rusyada-instagram-yasaklandi-mi-instagram-yasagi-ne-kadar-surecek-qzsk-jpg.webp​​​​​​​

Son Haberler