Sony Xperia Pro-I Duyuruldu; İşte Özellikler ve Detaylar

Sony Xperia Pro-I Duyuruldu; İşte Özellikler ve Detaylar
2021'in başında Sony, 2.500 dolarlık Xperia Pro'yu tanıttı. Şirketin video profesyonelleri için yaptığı bir telefondu. Şimdi Sony, fotoğraf tutkunlarına...

2021'in başında Sony, 2.500 dolarlık Xperia Pro'yu tanıttı. Şirketin video profesyonelleri için yaptığı bir telefondu. Şimdi Sony, fotoğraf tutkunlarına hitap etmek için tasarlanmış ikinci bir profesyonel sınıf akıllı telefonla geri döndü. Xperia Pro-I'nin ana özelliği, şirketin RX100 VII bas-çek kamerasından ödünç alınan 1 inçlik bir sensördür. Bu, çoğu telefonda bulacağınızdan çok daha büyük bir sensör.

Olayları bir perspektife oturtmak için Pixel 6 Pro'daki birincil sensör 1,2µm piksel aralığına sahiptir. Buna karşılık, Pro-I'deki ana sensör, düşük ışıkta çok daha iyi hale getiren 2,4 µm boyutlu piksellere sahiptir. Ayrıca göz algılamalı otomatik odaklama ile saniyede 120 kare hızında 12 bit RAW dosyaları ve doğal 4K videolar çekebilir. Otomatik odaklamadan bahsetmişken, çerçevenin yüzde 90'ını kapsayan 315 nokta ile geliyor.

Pro-I ayrıca Sony'nin BIONZ X görüntüleme işlemcilerinden birini içerir ve hem otomatik odaklama hem de otomatik pozlama etkinken saniyede 20 kareye kadar çekim yapma yeteneği sağlar. Sensörün hızlı okuma hızı, bir panjur etkisinden kaçınmasına izin veriyor, Sony'nin söylediği bir özellik, Pro-I'nin Mi 11 Ultra gibi 1 inç sensörlü diğer telefonlardan öne çıkmasına yardımcı oluyor. Bu telefonlarda ayrıca Pro-I'de olduğu gibi faz algılamalı otomatik odaklama yok.

1 inçlik sensörü tamamlayan, f/2.0 ve f/4.0 açıklıklar arasında geçiş yapabilen camdan yapılmış 24 mm'lik bir lenstir. Sony, optikleri olabildiğince küçültmek için küresel olmayan bir tasarımla gitti. Birincil kameranın yanında 16 mm ultra geniş kamera ve 50 mm telefoto kamera bulunuyor. Sony, şirkete kendi prime lens koleksiyonlarına uygun bir kurulum istediklerini söyleyen fotoğrafçılara danıştıktan sonra bu lens düzenlemesini seçtiğini söyledi.

Kamerasını geçtikten sonra, Xperia Pro-I esasen güçlendirilmiş bir Xperia 1 III'tür. Dahili olarak, telefon 12 GB RAM ve 512 GB dahili depolama ile desteklenen bir Snapdragon 888'e sahiptir. Bir microSD kart yardımıyla 1 TB'a kadar ek depolama alanı ekleyebilirsiniz. Her şeye güç sağlayan 4.500 mAh pil Sony, Pro-I'yi tek bir şarjla tam gün kullanmanıza izin vereceğini iddia ediyor. Kutunun içinde, telefonu 30 dakikada yüzde 50'ye kadar şarj edebilen 30W'lık bir güç adaptörü var.

Pro-I ayrıca Xperia 1 III ile gelen aynı 6,5 inç OLED'e sahiptir. 120Hz yenileme hızına ve 21:9 en boy oranına sahip 4K bir ekrandır. Ses tarafında, Pro-I yalnızca 3,5 mm kulaklık jakı ile gelmiyor, aynı zamanda Sony'nin LDAC ve DSEE teknolojilerini de içeriyor.

Tüm bu yetenekler, yüksek bir fiyat etiketi ile birlikte gelir. ABD'de Sony, Xperia Pro-I'yi 1.800$'lık göz alıcı fiyattan satmayı planlıyor. Şirketin bakış açısına göre, bu cihazları ayrı olarak satın almanın fiyatından daha düşük bir fiyata amiral gemisi bir telefon ve RX100 VII elde ediyorsunuz. Ancak Xperia Pro-I, RX100 VII'nin bire bir yerine geçmez. Sony'nin nokta ve kamerası, sensöründen gelen tam okumayı kullanarak görüntüleri 20,1 megapikselde verir. Pro-I, bir kırpma kullanır, çünkü tüm sensörden yararlanmak, bir akıllı telefona dahil edilmesi mümkün olandan çok daha büyük bir lens gerektirecektir.

Xperia Pro-I için ön siparişler 28 Ekim'de açılacak ve Aralık ayında genel satışa sunulacak.

Son Haberler