Twitter Arayüzü Yenileniyor; İşte Ayrıntılar

Twitter Arayüzü Yenileniyor; İşte Ayrıntılar
Twitter, platformun monotonluğunu azaltmanın ve para kazanma politikalarını artırmanın bir yolu olarak birbiri ardına bir güncelleme duyurduğundan, daha...

Twitter, platformun monotonluğunu azaltmanın ve para kazanma politikalarını artırmanın bir yolu olarak birbiri ardına bir güncelleme duyurduğundan, daha fazla yeni kullanıcı kazandırdığından, Twitter'ın en yeni güncellemelerine yer açmasının zamanı gelmişti. Twitter kısa süre önce platformun daha az kalabalık ve kullanımı daha kolay görünmesini sağlamak için bindirmede birkaç küçük değişiklik duyurdu.

Yeni değişiklikler, daha az dağınıklık yaratırken erişilebilirliği artırmayı ve böylece sitenin kullanımını kolaylaştırmayı amaçlıyor. Twitter'ın gerçekleştirmeyi hedeflediği ana değişiklikler arasında, renk kontrastını artırmanın ve birkaç yeni renk paletine girmenin yanı sıra resmi yazı tipi 'Chirp' yer alıyor. Değişiklikler hem iOS hem de Android için geçerlidir.

Twitter'ın en büyük başarısı burada Chirp olmalı. Yeni yazı tipi bu yılın Ocak ayında duyuruldu. Bu, Twitter için önemli bir dönüm noktasıydı, çünkü daha önce diğer tüm platformlar gibi geçmek için çeşitli yazı tiplerine güveniyordu, ancak kendi kimliğini oluşturmak için bir tane olması gerektiğini hissetti. Chirp'in lansmanı ile Twitter artık sayısız avantaja sahip olacak, bunlardan bazıları kendi görsel ifadesi, keskin ve okunaklı bir görünüm, daha fazla platform kişiliği ve diğer faydaların yanı sıra daha yüksek marka reklamı yapma şansı gibi. Yazı tipi ilk tanıtıldığında, onu sitenin temel unsuru haline getirmek planlanmamıştı, ancak Twitter artık yazı tipinin marka imajı için kesinlikle gerekli olan en önemli seçimlerinden biri olduğunu iddia ediyor.

Ayrıca, yazı tiplerine gelince, Twitter tüm batı dillerindeki metinleri aynı tarafta, yani sol tarafta hizalamaya karar verdi. Daha fazla kolaylık sağlamak için, Twitter batılı olmayanların sonucunu garanti edemese de, batılı olan her metin artık tek bir tarafta görünecek.

Ardından Twitter, metin renklerinin artan kontrastla çok daha canlı olacağını duyurdu. Düğmeler benzer bir değişiklik gösterecek. Her zamanki tanımlayıcı unsur olan 'mavi' renk de site genelinde çok daha az belirgin olacaktır. Örneğin, daha önce Twitter'ın olağan rengi olan tweet'ler ve kontroller artık siyah olarak gösterilecekti. Butonların öne çıkan özelliği, o sırada küçük bir değişiklik gibi görünebilir ancak yeni güncellemelerin ortasında, kullanıcıları yönlendirmede oldukça önemli bir rol oynayacaktır.

Twitter ayrıca, sayfanın karıştırılmasına neden olabilecek tüm gereksiz unsurların kaldırılmasından da bahsetti. Örneğin, platform aradaki tüm ayırıcı çizgileri kaldırdığını iddia ediyor. Gri arka plandan kurtulacak ve aynı zamanda alanı artıracak, böylece metnin daha fazla alana sahip olması, okunmasının daha kolay olacağı anlamına gelir. Tüm bu değişiklikler, alıştığımızdan çok daha çok yönlü bir platformla sonuçlanacak.

Twitter'ın başlatmayı planladığı güncellemelerin listesi, yaptığı değişikliklerin listesinden daha uzun, bu nedenle platformun hepsini karıştırmadan yerine getirip getiremeyeceği konusunda hala biraz endişeliyiz. Bunlara Superfollow, Twitter Blue ve benzeri abonelik hizmetleri ile Spaces ile aşk sesi dahildir. E-ticaret alışverişi ve yeniden tasarlanan yer imleri çok görünmeyebilir ancak platformun daha canlı ve kesinlikle biraz daha kalabalık olmasına kesinlikle katkıda bulunacaklar.

Heyecanlı olsak da, endişelerin gerekli olup olmadığını yalnızca zaman kanıtlayabilir. Twitter, yeni ince ayarların güncelleme için daha fazla yer açacağını iddia ediyor ve bunu öğrenmek için sabırsızlanıyoruz.

Son Haberler