Volkswagen’den flaş açıklama geldi üretimleri durduruyoruz

Volkswagen’den flaş açıklama geldi üretimleri durduruyoruz
Pandemiyle birlikte teknoloji dünyasında peş peşe sorunlar ortaya çıkmaya başladı. Bunlardan en başta geleniyse çip krizi. Araç piyasası bu terimle birlikte...

Pandemiyle birlikte teknoloji dünyasında peş peşe sorunlar ortaya çıkmaya başladı. Bunlardan en başta geleniyse çip krizi. Araç piyasası bu terimle birlikte geçtiğimiz yıl tanışmıştı. Tüm dünyada oldukça etkili olan çip krizi, birden fazla otomobil markasının üretimine sert bir şekilde darbe vurmuştu.

Elbette ki Türkiye’de de sıfır araç bulmanın zor olduğu ülkelerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Artan kur farkları, salgın ve çip kiriziyle birlikte birçok galerici / satıcı araç bulmakta ve sipariş etmekte oldukça zorlanmıştı.

Çip Krizinde İkinci Dalga bildiği üzere geçtiğimiz haftalarda Toyota da üretimlerini durdurmak zorunda kalmıştı. Konuyla ilgili olarak konuşan Toyota Türkiye CEO’su şunları söylemişti;

 “Çip krizinin tedarik sıkıntısı yarattığını ve daha da geniş çaplı bir sorun haline dönüşebileceğini sene başından beri hep dile getirdik. Bu risk hep mevcuttu. Bu krizin daha da derinleşme ihtimali söz konusu ve bu durum da tüm sektörü çok daha derinden yaralayacak sonuçlar doğurabilir. Temennimiz bu yarı iletken çip krizinin daha da kötüye gitmeden çözümlenebilmesi. Matrah değişimi ile düşen fiyatlarla artan talebi karşılayamamak söz konusu olacak. Ancak marka olarak sene başındaki tahminlerimizi güncellemek gibi bir durumumuz şimdilik söz konusu değil. ” 

Toyota ve Ford gibi global markalardan sonra Volksvagen’in de üretimlerine ara vermesi piyasayı oldukça etkileyecek gibi görünüyor. Şu an Almanya, Wolsburg fabrikasında araç üretimine kısmen durdurulma kararı verildi. Bununla birlikte 60 bin çalışan önümüzdeki günlerde tek varda çalışacak.

Son Haberler