Windows 11 Insider Preview Build 22563 güncellemesi ve tablet modu özellikleri

Windows 11 Insider Preview Build 22563 güncellemesi ve tablet modu özellikleri
Windows 11 Insider Preview Build 22563 güncellemesi ile tablet moda gelen yeni özellikler kullanıcıları heyecanlandırdı. Tablet modu artık çok daha kullanışlı.

Windows 11, yalnızca Intel'in X86 işlemcilerinde değil, aynı zamanda ARM64 işlemci tabanlı cihazlarda kullanılabiliyor olması özellikle Windows tabanlı tablet kullanıcılarını epey memnun edecek gibi. Dokunmatik arayüz dostu olmamakla eleştirilen Windows , yeni sürümü 11 ile tüm bu duvarları yıkmak istiyor.

Microsoft'un resmi sitesinde yer alan Windows blogu bu anlamda oldukça ayrıntılı şekilde yeni Windows 11 Insider Preview Build 22563 ile gelen özellikleri sıraladı. Buna göre Windows 11 tablet modu ile yeni bir görev çubuğu karşımıza çıkıyor.

windows-11-tablet-mod.jpg

Yalnızca tabletler için kullanılan bu görev çubuğu, daraltılan ve genişletilen olmak üzere iki farklı yapıda. Buna göre daraltılan görev çubuğu ile tablet kullanıcıları için daha fazla ekran alanı ortaya çıktı. Bu daralan görev çubuğu tıpkı akıllı telefonlarda olduğu gibi bildirim çubuğu yapısı ve boyutunda. Sadece pil, saat ve kablosuz bağlantıyı gösteren çubuk, daha fazla alana ihtiyaç duyan tablet kullanıcılarına yönelik.

Genişletilen görev çubuğu ise daha geniş bir alanı kaplayan ve dokunmatik kontrole çok daha yatkın bir boyuta sahip. Özellikle görev çubuğunu uygulama kısayolları için kullanan tablet severler de bu versiyonu tercih edebiliyor. Bu Windows 11 özelliğinin devrede olup olmadığını görmek için Ayarlar > Kişiselleştirme > Görev Çubuğu > Görev Çubuğu davranışları menüsüne gitmeniz gerekiyor.

Tabii ki Windows 11 Insider güncellemeleri için Insider programına dahil olmanız gerekiyor. Microsoft bu yeni denemeleri Insider kullanıcıları için yayınlıyor ve aldığı geri bildirimlere göre güncellemeye son halini veriyor.

Microsoft, Windows 11 tablet modu ile haber kaynağı arayüzünü de daha mobil dostu hale getiriyor. Buna göre yeni güncelleme ile haber kaynağı ve widgetlar bir araya geldi. Bir nevi iOS görünümü sağlayan bu yeni widget arayüzü, ileride çok daha dinamik ve kişiye özel olacak.

Microsoft, Windows 11 tablet modu kullanıcıların haber kaynağı üzerinden widgetlara çok daha kolay ulaşmasını sağlamak istiyor. Özellikle Android ve iOS tarafında tabletlerin yeniden rağbet görmesi, Windows'un da 11 için daha mobil dostu bir tasarım dili kullanmasına neden olmuşa benziyor.

Son Haberler