Xiaomi, Açık Kaynak Kodlu Robotu Olan CyberDog'u Duyurdu

Xiaomi, Açık Kaynak Kodlu Robotu Olan CyberDog'u Duyurdu
İnsanoğlunun hayatı kolaylaştırmak için robotik ve otomasyona duyduğu hayranlık yeni bir şey değil. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde Asus'tan ev robotları,...

İnsanoğlunun hayatı kolaylaştırmak için robotik ve otomasyona duyduğu hayranlık yeni bir şey değil. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde Asus'tan ev robotları, CloudMinds'tan iş odaklı robotlar, Olimpiyat etkinliklerinde bunlardan oluşan bir koleksiyon, Boston Dynamics'ten ters taklalar yapabilen çevik bir robot ve daha fazlasını gördük. Şimdi, Xiaomi, CyberDog adlı dörtlü bir robot yayınladı.

Belki çok fazla Black Mirror gördük ama dört ayaklı metal yapı, gösterinin Metalhead bölümündeki ile ürkütücü bir şekilde benziyor. Ve diyelim ki, Metalhead'i hala hatırlamamızın nedenleri o kadar da iyi değil.

Bunun dışında, bunun Xiaomi'nin dörtlü robotlar alanına ilk girişimi olduğunu belirtmek önemlidir. Ayrıca, bu açık kaynaklı bir projedir, bu da diğer geliştiricilerin de buna katkıda bulunabileceği anlamına gelir. Şirket ayrıca mühendislere, geliştiricilere ve hayranlara 1.000 birim CyberDog dağıtacak.

Dahili olarak CyberDog, Nvidia'nın 48 Tensör Çekirdeği, 384 CUDA Çekirdeği, iki derin öğrenme hızlandırma motoru ve 6 Carmel ARM CPU'lu bir AI süper bilgisayarı olan Jetson Xavier NX platformu tarafından desteklenmektedir. Ayrıca hareket için bilgisayarlı görme algoritmalarını kullanmasına izin veren bir dizi sensör içerir. Hareketten bahsetmişken, maksimum 3,2 m/s hıza ulaşabilir ve maksimum 3 kg yük taşıyabilir. Ayrıca 128 GB SSD depolama, üç tip C bağlantı noktası ve bir HDMI bağlantı noktası içerir.

İlginç bir şekilde, Xiaomi, CyberDog'un kullanım durumları hakkında hiçbir ayrıntıya girmiyor. Basın açıklaması, sahibini takip edecek evcil hayvan benzeri bir arkadaş olarak tanıtmaya niyetli görünüyor. Bununla birlikte, sesli komutlar, beraberindeki uzaktan kumanda ve Xiaomi'nin akıllı telefon uygulaması kullanılarak kontrol edilebiliyor. İnsanların onu nasıl kullanacakları belli değil, ancak şirket CyberDog'un "en benzersiz görevleri yerine getirebileceğini ve onunla etkileşime girme yollarının öngörülemeyen olasılıkları barındırdığını" söylüyor.

Son Haberler